UA / RU
Підтримати ZN.ua

Путіну доведеться обирати між відступом в Україні і жорстокою тиранією в Росії – Bloomberg View

Йому навряд чи вдасться лишатися популярним завдяки антизахідній пропаганді при вартості бареля нафти на рівні 35 доларів.

До цього часу Кремлю вдавалося просто відмахнутися від всіх обвинувачень в корумпованості, яка розцвіла в часи президентства 3. Однак падіння цін на нафту, яке вже другий рік не припиняється, вносить напругу в політику і робить рішення російського президента ризикованими.

Власне тепер перед ним постав вибір: відступити у зовнішніх конфліктах і взятися за лібералізацію виснаженої економіки Росії, або ж стати ще більш жорстоким тираном і почати переслідувати всіх незгодних громадян в країні. Про це на сторінках Bloomberg пише оглядач Леонід Бершидський.

Він нагадує про публікацію Фондом боротьби з корупцією Олексія Навального звіту щодо корупційної діяльності синів і оточення Генпрокурора РФ Юрія Чайки. На думку оглядача, ця справа стане сигналом, який шлях подальшого розвитку обере Путін.

"У безтурботні части нафтового процвітання Росії, коли за барель нафти "Брент" давали понад 100 доларів, вистачило б якихось несерйозних відмовок Пєскова чи незграбних натяків Медведєва на те, що Навальний просто намагається стати популярнішим політиком. Навіть тоді росіяни знали, що влада страшно корумпована, але їх це не хвилювало, адже стандарти життя покращувалися. До того ж ніхто не міг дати гарантію, що опоненти влади не будуть корумпованими", - йдеться в статті.

Однак тепер, коли ціна на нафту, а разом з нею і рубль падають, такий рецепт більше не врятує Кремль. До цього часу Путін намагався зміцнити свій рейтинг за допомогою військових авантюр в Україні, Сирії і пропаганди. І це спрацювало.

"Але Путін не може бути впевнений, що антизахідна риторика, яка змальовує Росію в оточенні ворогів, буде так само ефективно діяти на росіян і тоді, коли вартість бареля впаде до 35 доларів чи й навіть нижче. В Мінфіні РФ вважають найгіршим сценарій, за яким нафта коштує 40 доларів. А в центробанку кажуть, що якщо ціна триматиметься на рівні 35 доларів, то економіка скоротиться на 3%, а на додачу з'явиться дефіцит бюджету в розмірі 5% від ВВП. При цьому фінансові резерви закінчаться до кінця року. З початку цього тижня барель нафти марки "Брент" коштує 37 доларів", - нагадує Бершидський.

Нафта найближчим часом навряд чи буде дорожчати. Тому Путін постав перед нелегким вибором, що робити далі, щоб лишитися при владі. Він боїться, що політичні опоненти можуть скористатися моментом і похитнути його. Можливо саме тому з'явилися нові обвинувачення проти Михайла Ходорковського. Таким чином російський президент хоче гарантувати, що колишній мільярдер не повернеться в Росію.

В цей же час, Путін не знає, що робити далі. З одного боку він може поступово відступити в Україні, добитися зняття санкцій і почати працювати над покращенням економічного клімату в Росії. Але він навряд чи це зробить, оскільки доведеться відмовитися від основи свого режиму: слухняних силових структур, якими в його інтересах керують такі люди, як Генпрокурор Юрій Чайка. Вони отримують вплив завдяки лояльності до Кремля, але при цьому прославилися жадобою і жорстокістю.

З іншого боку, Путін може відмовитися від останніх принципів демократії і почати переслідувати усіх громадян Росії, які критикують владу. І саме другий варіант, на думку Бершидського, найбільш реалістичний з огляду на те, як режим поводиться до цього часу.

"Сценарій з лібералізацією означав би звільнення Чайки. Якщо ж прокурор не зуміє виправдатися за всі обвинувачення, але лишиться на своїй посаді, це означатиме, що Путін обрав диктаторський сценарій і в наступному році почне ще сильніше закручувати гайки. Або ж він спробує якось виплутатися із ситуації нічого при цьому не змінюючи. Але це малоймовірно, враховуючи, ціна на нафту зростати не буде", - йдеться в статті.

Також нічого не вказує на бажання Путіна відступити в Україні. Нещодавно російський президент "дозволив" подати в суд на Україну через "борг Януковича", за допомогою якого Кремль намагається похитнути і виснажену українську економіку.

Також видання Newsweek писало, що Путін прикриває ідеєю про коаліцію проти ІД бажання дестабілізувати Україну. причина вторгнення президента Росії Володимира Путіна в Україну очевидна: все через його стурбованість тим, що ліберальна революція в цій країні може надихнути російських громадян на свій власний Євромайдан. Такими діями Путін намагається будь-яким шляхом, в тому числі за допомогою війни, показати, що які-небудь повалення - це погана ідея.

В цей же час, видання Radio Free Europe Radio Liberty писало, що Путін пообіцяв росіянам реформи, які підірвуть його режим. Російський соціальний контракт, згідно з яким населення відмовляється від демократичних прав, а влада забезпечує зростання стандартів життя, не життєздатних у таких умовах. Рано чи пізно ця мильна булька лусне.