UA / RU
Підтримати ZN.ua

Путіна можуть повалити радикали, які воюють проти України – The Guardian

Економічні проблеми Росії можуть налаштувати проти Путіна його ж оточення.

Президент Росії Володимир Путін посміявся над запитанням журналістів, чи не боїться він "двірцевих переворотів". Однак, попри жарти, економічні труднощі в країні можуть розділити політичні еліти в Кремлі. А "чорну роботу" у зміні режиму в Росії можуть виконати радикали, яких Москва використала проти України в Донбасі.

Про це пише Шон Уокер на сторінках The Guardian. Падіння цін на нафту у поєднанні з санкціями Заходу створили найгіршу економічну кризу в Росії за останні 15 років. Обмеження, які ввели США і ЄС, вдарили по кишенях близького оточення Путіна. Якщо одна частина політичної еліти в Кремлі звинувачує у своїх бідах Захід, то інша покладає відповідальність на втрату власного бізнесу, активів і можливості подорожувати Європою саме на невдалу політику президента.

"Постраждалі від санкцій можуть запевняти громадськість, що їхні проблеми – це маленька плата за "велику Росію". Але особисті думки еліт можуть відрізнятися від того, що вони говорять. Навіть ті, хто в ідеологічному тандемі з Путіним, можуть переглянути свою лояльність до президента", - йдеться в статті.

В цей же час, оглядач зауважує, що не можна безболісно прибрати верхівку і не спричинити тим самим обвал всієї системи влади в Росії. Тому наразі немає ознак, які б вказували, що оточення готує переворот в Кремлі. У свою чергу деякі опозиціонери розглядають колишнього олігарха і політичного в'язня Михайла Ходорковського як потенційного лідера, здатного об'єднати сили опозиції.

Сам Ходоркоський пропонує себе в ролі лідера "перехідного уряду", який проведе реформи, відновить верховенство закону і проведе вибори. Росіяни пам'ятають, як Ходорковський незаконно збагатився у "веселі 90-ті". Тривале ув'язнення за протиріччя з Путіним реабілітувало його частково, але Ходорковський нині живе в Швейцарії. І повернення в Росію означатиме для нього новий арешт. Тож навряд чи він буде об'єднувати опозицію найближчим часом.

Ще одна потенційна загроза для режиму Путіна – радикальні націоналісти, який Кремль використав проти України в Донбасі. Ватажки бойовиків поки виконують бажання Москви, однак деякі з них вже почали мріяти про революцію в Росії за аналогією українського Майдану.

"Я голосував за Путіна в 2000-му році і агітував за нього людей в Чечні. А тепер мені соромно за це. Я б хотів би, щоб в Росії відбулося щось таке, як тут. Народна революція, яка вичистить країну від корупції і приведе військових до влади", - сказав в Донецьку один з ватажків проросійських терористів і колишній офіцер армії РФ.

Видання пише, що повалити Путіна можуть і польові командири проросійських терористів, такі, як Ігор "Стрєлков" Гіркін, які стали дуже популярними серед прихильників російського президента. Російське телебачення тривалий час героїзує ватажків бойовиків. І це може дати свій ефект, - пише оглядач.

"Той, хто контролює телебачення, контролює країну. Якщо комуністи візьмуть ЗМІ до рук, через три місяці країна буде комуністичною. Якщо це зроблять фашисти – фашистською Це та країна, в якій ми живемо", - цитує оглядач неназваного кремлівського чиновника, особисто знайомого з Путіним.

Читайте також: Луганщину від бойовиків захистять окопами

В цей же час, режим президента Росії намагається усунути будь-яких опонентів. Одному з лідерів опозиції Олексію Навальному загрожує 10 років ув'язнення. Під час свого заключного слова в суді він назвав владу Росії "хунтою", нагадуючи про термін, який пропаганда Кремля застосовувала до влади в Києві після Майдану.

"Я ніколи не погоджуся з тією системою, яка збудована в країні. Вона побудована так, щоб грабувати всіх, хто в залі. Це - справжня хунта", - сказав Навальний. Видання Bloomberg Businesweek писало: Путін знає, що йому загрожує "палацовий" переворот.