Теза про те, що без 3 немає Росії" дійсно має сенс. Оскільки за 15 років його президентства російська держава фактично зникла. Вона стала територією, підконтрольною "вождю".
Про це сьогодні пише Ізабель Мандро на сторінках французького видання Le Monde. Вона нагадує, що 31 березня виповнилося рівно 15 років перебування російського президента на чолі країни. Але цю річницю в Росії відсвяткували скромно. В залі інформагенції ТАСС влаштували прес-конференцію, яку вів прес-секретар Дмитро Пєсков, який запевняв, що в російській політиці "є лише Путін".
Представник російського президента натхненно розповідав, що з 2000 року в Росії навіть виросло "ціле покоління Путіна". А соціологічні опитування показують, що більшість росіян безсумнівно підтримують політику чинного режиму. Лише колишній міністр фінансів Олексій Кудрін наважився відповісти на це Пєскову, що Путін повинен провести реформи, якщо росіяни дійсно його так підтримують, як про це говорять в Кремлі.
"Високий рейтинг лідерів різних країн завжди був підставою для проведення реформ. Якщо цей рейтинг не буде використаний для проведення реформ, тоді цей рейтинг лише заради рейтингу", - сказав Кудрін.
Оглядач пише, що теза: "Немає Путіна – немає Росії!" був озвучений минулого року. Тепер Кремль кожен день робить все, щоб закріпити цю думку в російському суспільстві. Мовляв, альтернативи чинному режиму немає. Тому що вороги скрізь: неурядові організації – це нібито "агенти заходу", опозиція – "п'ята колона", а іноземна преса намагається втягнути Росію у інформаційну війну. В Кремлі запевняють, що без Путіна країну чекає хаос.
На думку автора, сперечатися з цим твердженням, напевне, не варто. Росії точно не стане краще, якщо президентом просто стане інший силовк. Коли Путін прийшов до влади, то, здавалося, в оточенні лібералів він встановив баланс. Але за роки правління він оточив себе силовиками, а ліберали відійшли на другий план.
Експерти переконані, що без Путіна в Росії дійсно може початися війна кланів за владу. Нинішній президент привласнив собі роль регулятора політичних процесів.
"Але говорити про державу вже не доводиться. Росія стала територією, яку контролює вождь", - цитує видання політолога Дмитра Орєшкіна.
Видання нагадує, що нинішній режим намагається збільшити роль силовиків у всіх сферах. Нещодавно Путін призначив міністру закордонних справ Сергію Лаврову нового помічника, який раніше був генералом ФСБ. Тож за 15 років при владі логіка поведінки президента Росії зовсім не змінилася. Він розраховує в своїй політиці лише на силу. Зокрема, Путін з допомогою "ядерної" риторики вимагає від Заходу триматися подалі. Заяви Путіна, що стосуються ядерної сили Росії, добре сприймаються суспільством, воно бажає відновлення втраченої військової могутності країни.
В цей же час, видання The Times писало, що НАТО не варто лякатися ядерних загроз Путіна. Безпідставною загрозою нанести ядерний удар, якщо Захід наважиться допомагати Україні повернути Крим, оскільки таких планів у Вашингтона чи Брюсселя немає. Скоріше всього, це була спроба залякати Захід. Так само слід розглядати і нову військову доктрину Росії, згідно з якою ядерний арсенал буде оновлено.