UA / RU
Підтримати ZN.ua

Путін затвердив секретний план оборони Росії на 5 років. Що там може бути

Хоча деталі Плану залишаються засекреченими, основна увага в документі буде зосереджена на тому, як вирішувати поставлені перед Росією проблеми в чотирьох окремих областях

13 листопада президент РФ Владімір Путін підписав указ "Про здійснення плану оборони Російської Федерації на 2021-2025 роки", який офіційно набуде чинності 1 січня. План, історія якого бере початок з 1996 року, коли офіційно прийняли перший посткомуністичний федеральний закон "Про оборону", має найвищий рівень секретності, і його деталі ніколи не розкриваються широкому загалу. На думку російських експертів, такий документ, як правило, містить опис основних зовнішніх ризиків і загроз, з якими стикається російська держава, а також визначає стратегічні напрямки розвитку Збройних Сил Росії, реалізації/здійснення оборонних програм та програм переозброєння. Крім того, кожен план імовірно містить ключові положення з таких питань, як порядок мобілізації та організації так званої "територіальної оборони" Росії - елемента оборонного планування Росії, спеціально виділеного начальником Генерального штабу Валерієм Герасимовим в його статтях, опублікованих у 2013 і 2016 роках, пише Сєргєй Суханін в публікації Eurasia Daily Monitor від The Jamestown Foundation.

Автор пише, що ґрунтуючись на інформації, що надходить від провідних російських військових аналітиків, попередній документ з оборонного планування, мабуть, концентрувався на двох основних аспектах:

Але поки деталі нового плану залишаються засекреченими, деякі попередні висновки вже можна зробити на основі коментарів ряду російських чиновників і представників військово-експертної спільноти.

Один з російських експертів сказав, що щойно затверджений план спирається на три основні стовпи:

Кілька інша думка з цього питання нещодавно висловила депутат Держдуми РФ Єлєна Паніна. За її словами, ключовий елемент, ймовірно, підкреслений в Плані, належить до стратегічних ядерних сил Росії. Паніна звернула увагу на помітну увагу Москви на статус і стан своїх стратегічних ядерних сил, зображене, наприклад, в президентському указі від 2 червня, а також в рішенні про створення нового центру, який відповідає за ядерний арсенал Росії. Тому, на її думку, в Плані майже напевно зроблений особливий акцент на те, як (а також на умовах і в особливих випадках) Росія може використовувати свій ядерний потенціал проти іноземних ворогів. Більш того, Паніна визнала, що в документі може бути чітко сформульовано, що Росія може використовувати свій ядерний арсенал превентивно, коли вона і її союзники (цей аспект не отримав подальшого розвитку) зіткнуться з "екзистенційними погрозами".

Мабуть, найповніший аналіз на цю тему виходить від консервативного військового оглядача, члена Громадської ради при Міноборони РФ Віктора Баранця, пише автор. Оглядач стверджує, що план на 2021-2025 роки може ґрунтуватися на наступних п'яти темах.

По-перше, документ, ймовірно, описує нарощування російського потенціалу в трьох критичних (для національної оборони) областях: стратегічний ядерний потенціал (з огляду на рішення США вийти з Договору про ядерні сили середньої дальності, а також рішучість Вашингтона розмістити свої ядерні ракети в Європі та Азії), космічний простір і кіберпростір.

Другим можуть бути дії у зовнішньополітичній сфері, які можуть складатися з трьох основних субелементів:

По-третє, в Плані можуть бути прописані шляхи збереження конкурентоспроможності Росії на світовому ринку озброєнь. Документ може містити конкретні заходи, спрямовані на збереження домінування Росії в гіперзвуковому озброєнні, а також на вироблення нових військово-технічних рішень з урахуванням мінливого характеру війни (яскраво проявилося в Лівії та в карабаському конфлікті).

Четвертими можуть бути заходи у сфері економіки, з огляду на вплив санкцій Заходу і необхідність підвищення ефективності стратегії Росії з імпортозаміщення.

По-п'яте, можливо, заходи, нівелювати проти так званих "внутрішніх/гібридних викликів" - тероризму, висхідного протестного руху, діяльності "п'ятої колони", - які все більше привертають увагу панівної еліти Росії.

Хоча деталі Плану залишаються засекреченими, експертний консенсус, схоже, згоден з тим, що основна увага в документі, швидше за все, буде зосереджена на тому, як вирішувати поставлені перед Росією проблеми в чотирьох окремих областях: військово-політичній, геополітичній, геоекономічній та "гібридній". І хоча російська сторона має достатній досвід/можливостями для ефективного розв'язання двох перших проблем, більш сумнівним є те, чи буде План по-справжньому стратегічний підхід до двох наступних областях.