Російські чиновники, схоже, започаткували нову моду на фізичну розправу. Наприклад, нещодавно вірний Кремлю голова Чеченської автономії Рамзан Кадиров розмістив на своїй сторінці в Instagram відео, на якому опозиціонер Михайло Касьянов під прицілом снайпера.
Інший приклад – поява в інтернеті дивакуватих мультиків, створених прихильниками Володимира Путіна, в яких російський президент дуже жорстоко вбиває кількох чиновників, звинувачених у корупції.
Одного мультиплікаційний Путін вбиває сокирою, іншого – стирає на порох циркулярною пилою, ще когось він згодовує піраньям. Путін – не Йосип Сталін, який "прославився" жорстокими чистками і стратами. Але російському президенту, схоже, подобається вдавати з себе його.
Про це на сторінках Radio Free Europe Radio Liberty пише політичний оглядач Браян Вітмор.
"Ласкаво просимо в театр тиранії. Це такий стиль управління, який активно намагається здаватися більш жорстоким і бридким, ніж він є насправді, і бадьоро повідомляє, що може й насправді стати таким огидним і жорстоким, як вдає", - прокоментував експерт з питань Росії і професор Нью-Йоркського університету Марк Галеотті.
На його думку, так Кремль намагається переконати всіх у своїй безжалісності, непередбачуваності, можливо навіть божевіллі в якомусь розумінні, щоб росіянам здавалося, що краще змиритися, ніж спробувати протистояти йому.
"Відео Кадирова і дивні мультики зі стратами стали останньою ілюстрацією того, як режим Путіна створив і налаштував мистецтво химерного віртуального сталінізму, який являє вид терору низької інтенсивності, мета якого поширити страх", - йдеться в статті.
Автор додає, що це своєрідна форма психологічного тиску на суспільство, натякаючи йому, що до справжньої тиранії зовсім недалеко. Водночас, Москва ухвалила закон, який дозволяє службам безпеки відкривати вогонь по натовпу, що вказує на готовність Кремля перейти межу одного дня. Це підкріплюють низка заяв, озвучених чиновниками високого рівня.
Зокрема, в інтерв'ю цього тижня радник Путіна з питань інтернету Герман Клименко сказав, що росіяни повинні "під страхом розстрілу" перейти із західних операційних систем на російське програмне забезпечення.
"І так, я цілком серйозно це кажу", - підкреслив чиновник.
Представник президента Росії в Уральському федеральному окрузі Ігор Холманських заявив нещодавно, що потрібно знищити "п'яту колону" і запропонував "відшмагати" опозиціонерів.
"І деколи справа виходить за рамки віртуального і стає цілком реальним. Приміром, таким випадком стало вбивство Бориса Нємцова рік тому", - пише Вітмор.
Це теж працює як фактор залякування. Ніхто не знає, хто буде наступним. Раніше видання The Guardian писало, що в Росії "тролі" залякують активістів, іноземних дипломатів і журналістів. Колишній посол США в Росії і політолог Майкл МакФол помітив, що випадки образ в інтернеті посилилися після окупації Криму. Дедалі частіше дебати в соціальних мережах переходять на особисті образи.
Також видання Radio Free Europe Radio Liberty писало, що захмарний рейтинг Путіна "роздутий" страхом росіян перед владою. Останні соціологічні опитування свідчать про те, що більшість росіян вперше з 80-х років почали боятися відкрито висловлювати свою точку зору навіть перед родичами і друзями.