UA / RU
Підтримати ZN.ua

Путін з допомогою "ядерної" риторики вимагає від Заходу триматися подалі - WSJ

Росія має менше солдатів, гіршу зброю і все менше союзників.

Войовнича риторика, в тому числі про ядерні загрози, яку можна почути від російського президента Володимира Путіна посилюється з моменту початку конфлікту в Україні. Вона досягла небувалого раніше, навіть у часи холодної війни, рівня, пише The Wall Street Journal.

"Путін наголошує на ядерному аспекті як на попередженні для Заходу, щоб він тримався подалі", - сказав почесний професор військових досліджень Королівського коледжу в Лондоні Лоуренс Фрідман. "Ніхто не знає, що він вкладає в ці свої заяви. Але це те, що він робить", - додає він.

Заяви Путіна, що стосуються ядерної сили Росії, добре сприймаються суспільством, воно бажає відновлення втраченої військової могутності країни.

Крім того, Росія стала більше покладатися на ядерну зброю, у той час як збільшується дисбаланс зі звичайним озброєнням на Заході. Під час холодної війни Варшавський договір про звичайні озброєння призвів до того, що Захід в значній мірі став залежний від свого ядерного арсеналу, як від стримуючого фактору.

"У наші дні Росія має менше солдатів, гіршу зброю і все менше союзників. Така неповноцінність та ізоляція змінили її стратегію оборони", - йдеться в статті.

"Це не просто різниця в риториці", - говорить сказав учений-дослідник з Прінстонського університету та експерт з ядерної зброї Брюс Р. Блер. "Це - зовсім інший світ", - додав він.

Останні російські військові навчання включали в себе деякі "ядерні" елементи, а Кремль пообіцяв повну перебудову ядерного арсеналу на суші Росії в найближчі п'ять років.

У документальному фільмі (про Крим) Путін заявив, що готовий поставити ядерні сили Росії на бойове чергування.

"Справа в тому, що це ядерний варіант є дуже чітким свідченням того, що тепер є низький ядерний поріг, цього не існувало під час холодної війни", - сказав Блер, який вважає дії російського президента ризикованими.

Для більшості в часи холодної війни радянська риторика виглядала інакше. Багато уявляли СРСР як миролюбний народ, який звернувся б до використання ядерної зброї тільки в якості остаточної оборони.

Але відбулися зміни. Путін почав говорити про ядерний потенціал Росії. На російському телебаченні ця тема є дуже "гарячою". Видання нагадує той випуск програми на російському ТБ, коли після анексії Криму Росія пригрозила перетворити США в "радіоактивний попіл".

"Один із ризиків таких процесів є те, що ці нібито "випадкові" розмови змінюють суспільну думку про доцільність застосування ядерної зброї", - йдеться в статті.

Так, в опитуванні "Левада-Центру" половина росіян вважає, що Захід зрозуміє тільки "жорстку розмову".

"Замороження відносин між Москвою і Вашингтоном застопорило прогрес у всіх нових заходах контролю над озброєннями, поставивши під загрозу досягнення, які процвітали після криз холодної війни", - сказано в статті.

Видання The Times писало, що НАТО не варто лякатися ядерних загроз Путіна. Видання вважає безпідставною загрозою нанести ядерний удар, якщо Захід наважиться допомагати Україні повернути Крим, оскільки таких планів у Вашингтона чи Брюсселя немає. Скоріше всього, це була спроба залякати Захід. Так само слід розглядати і нову військову доктрину Росії, згідно з якою ядерний арсенал буде оновлено.