Володимир Путін склав присягу перед своїм четвертим президентським терміном на церемонії, яка з помпою пройшла в позолоченому залі Кремля, підкреслюючи необмежену владу, яку він накопичив за майже два десятиліття правління. Колишній агент КДБ керує Росією в якості президента чи прем'єр-міністра вже 18 років, створивши за цей час імідж лідера зі сталевими нервами і єдиного достойного правити країною після розпаду СРСР. Театралізована телевізійна церемонія почалася з того, що Путін сидить за своїм столом у Кремлі, піджак висить на спинці крісла, а сам президент вдає дуже заклопотаного за лічені хвилини до інавгурації. Потім задзвонив телефон, і йому повідомили, що навстав час почати четвертий президентський термін. Він накинув піджак і пройшовся по червоній доріжці в коридорах Кремля до залу, в якому зібралося близько 6 тисяч радісних гостей, пише New York Times.
В короткій промові Путін пообіцяв, що тепер зосередиться на внутрішніх проблемах країни і буде покращувати російську економіку "на благо кожної сім'ї". Хоча про порозуміння із Заходом не сказав ні слова.
"Оборона і безпека надійно закріплені. Тепер ми використаємо всі можливості, які в нас є, щоб перед усім вирішити внутрішні і найбільш важливі завдання розвитку. Новий рівень якості життя, добробуту, безпеки і охорони здоров'я для людей - ось що важливо сьогодні", - сказав він.
На виборах Путін переміг, набравши 77% голосів. Прихильники вказують на цей результат як на доказ його популярності і народної довіри. Однак, реального політичного опонента все ж не допустили до участі у виборах. За кордоном Путін прагнув відновити владу Росії на міжнародній арені. Впродовж свого третього президентського терміну він розв'язав війну проти України, вторгся в Сирію і вступив у конфронтацію із Заходом. А розвідка США каже, що він влаштував втручання Росії у американські президентські вибори, щоб допомогти Дональду Трампу перемогти.
"Символічний Путін всемогутній, як святий Георгій, який вбиває західного змія. Але реальний Путін з плоті і крові ледве здатен вирішити російські повсякденні проблеми чи запобігти трагедіям", - вважає експерт "Московського центру Карнегі" Андрій Колесніков.
"Президент відповідає за символічний ренесанс відчуття приналежності до світу великих держав в той час, коли його мери, регіональні голови і міністри відповідають за пожежі і звалища", - додав він.
Європейські спостерігачі з ОБСЄ писали в нещодавньому звіті про російські вибори про те, що вони відбулися у "контрольованому юридичному і політичному середовищі, яке характеризується тривалим тиском на критиків". Підтвердженням цього висновку стало те, що за два дні до інавгурації поліція затримала близько 1600 учасників акції "Він нам не цар". Демонстранти носили паперові корони, висміюючи надто довге правління Путіна, який керує країною найдовше з часів Йосипа Сталіна.
Попри всю помпезність, сьогоднішня церемонія інавгурації Путіна мала скромніший вигляд, ніж в 2012 році, коли він став президентом втретє. Тоді поліція перекрила майже весь центр Москви, щоб Путін міг проїхати через порожні вулиці до Кремля. Моторошні фото лідера на вулицях порожнього міста спричинили критику, що Путін втратив контакт з народом. Сьогодні він не виходив за межі Кремля. Путін пройшов від свого кабінету до дороги, по якій він проїхав від однієї кремлівської будівлі до іншої в супроводі мотоциклів. Потім він пішки пройшов через кілька сполучених між собою позолочених залів кремлівського палацу, перш ніж зайти в Андріївський зал, де чекали гості.
Серед присутніх було лише кілька іноземців. Зокрема, на церемонію прийшов колишній канцлер Німеччини і давній друг Путіна Герхард Шрьодер. Телеканал "Дождь" процитував одного з кремлівських чиновників, який сказав, що цього разу церемонія інавгурації була скромнішою. А прес-секретар Дмитро Пєсков пояснив, що вона була не такою важливою, оскільки Путін просто почав свій четвертий термін. Він не перебрався в президентське крісло, приміром, з прем'єрського, як минулого разу.
18 березня, у четверту річницю підписання в Кремлі так званого "договору" про прийняття до складу РФ Криму і Севастополя, в Росії пройшли вибори президента. 23 березня Центрвиборчком РФ визнав вибори такими, що відбулися, повідомивши, що чинний президент Путін переміг з результатом 76,69%.
Обраний президент РФ вступає на посаду після закінчення шести років з дня попереднього вступу на посаду глави держави.
У 2012 році інавгурація Путіна відбулася також 7 травня. 6 травня 2012 року в Москві пройшли масові протести проти переобрання Путіна. Було затримано більше 400 осіб, частина з них були засуджені за так званою "болотною справою".
5 травня цього року, за два дні до початку четвертого президентського терміну Путіна, в десятках російських міст пройшли масові протести під гаслом "Він нам не цар". Було затримано понад 1600 осіб, найбільше - у Москві та Санкт-Петербурзі.