Чи розпочне Росія вторгнення в Україну? Ймовірно, про це знає лише президент РФ Владімір Путін. Очільник Кремля віддав розпорядження про нарощування військ на кордонах України. Остаточне рішення про вторгнення прийматиме тільки він. Але що вирішить Путін? Все залежить від того, як він буде діяти: раціонально чи нелогічно, пише Financial Times.
Більшість західних політиків розраховують на раціонального Путіна. Вони стверджують, що після більш ніж 20 років перебування при владі очільник Кремля вміє робити стратегічні розрахунки. Він безжальний і жорстокий, але також «хитрий». Путін ризикує, але прораховує свої шанси.
Однак є й інші аналітики, які побоюються, що президент РФ буде діяти нелогічно та неочікувано. Вони думають, що Путін занадто довго перебуває при владі і став «параноїком». Його ізоляція під час пандемії лише погіршила ситуацію.
Путін прислухається до небезпечно вузького кола націоналістів-радників. Як доказ того, що Путін відмовляється від логіки та раціональності, можна розглядати схильність очільника Кремля до публікації довгих нарисів з історії та культури.
Остання робота Путіна, стаття «Про історичну єдність росіян та українців» зобразила незалежність України як історичне відхилення. Минулого року Путін також опублікував есе про витоки Другої світової війни, стверджуючи, що Велика Британія та Франція свідомо заохочували Німеччину до нападу на Радянський Союз.
Ці роздуми свідчать про те, що президент РФ дедалі більше керується емоціями та ексцентричними теоріями. Однак західна дипломатія все ще значною мірою розраховує на діалог з раціональним Путіним.
Президент Франції Еммануель Макрон їздив до Москви, щоб провести переговори з Путіним. І США, і європейці проводять політику «стримування».
Мета – показати Путіну, що ціна нападу на Україну буде занадто високою. Військові РФ зазнають великих втрат, економіка буде вражена руйнівними санкціями, а російська нація буде все більш ізольованою.
На тлі цієї непривабливої перспективи Захід намагається відкрити Путіну «простір для відступу» — дипломатичні варіанти, які дають РФ можливість розпочати широкі переговори про безпеку в Європі.
Деякі з недавніх коментарів Кремля викликали надію на те, що Путін може зробити раціональний розрахунок, щоб відмовитися від конфлікту. Його заяви, що США свідомо намагаються підштовхнути Росію до війни, можна розглядати як підготовку ґрунту для відступу.
Зрештою, навіщо йти на війну — якщо цього хоче твій ворог? Але існує припущення США, що війна є досить імовірною. Ця точка зору заснована не на тому, що говорить Путін, а на його діях.
Протягом останніх тижнів США спостерігали активізацію військового нарощування Росії. Вони особливо стурбовані новим зосередженням сил РФ у Білорусі.
Білоруський диктатор Алєксандр Лукашенко дозволяє Москві використовувати його країну як базу для можливого вторгнення.
Військові аналітики вважають, що російські війська, ймовірно, могли б досить швидко оточити або навіть окупувати Київ. Тим часом інші аналітики кажуть, що російський президент знає, що повномасштабне вторгнення в Україну було б помилкою.
Вони прогнозують, що Путін, швидше за все, використовуватиме обмежені військові дії. Обмежений наступ, покликаний дестабілізувати Україну, міг би розділити, а не об’єднати Захід, оскільки союзники досі не можуть узгодити по-справжньому єдину відповідь на агресію РФ.
Український уряд може бути дестабілізований. А Росія зберегла б можливість визнати частину східної України «окремими республіками». Усі ці кроки можна віднести до ризикованих, але раціональних.
Але якщо зараз Путін приймає нераціональні рішення, можливо, Росія використає радикальніші кроки. А якщо Кремль повірить власній пропаганді? Віра в «єдність росіян та українців» у поєднанні з параноїдальною думкою про те, що Америка маніпулює подіями в Києві, може свідчити, що РФ небезпечно недооцінює сили України.
В результаті Путін може не повністю усвідомлювати масштаби протидії, з якою зіштовхнуться російські військові, якщо спробують вторгнутися Україну.
За повідомленнями, Путін планує масштабні навчання з ядерної зброї, що свідчить про нераціональні погрози. Але грань між раціональністю і божевіллям надзвичайно тонка, резюмує видання.
Мета адміністрації президента США Джо Байдена — стримувати агресію Росії на кожному кроці, викриваючи її плани. Але очільник Кремля Владімір Путін каже, що такий підхід може спровокувати конфлікт.
У ключові моменти після того, як спалахнула криза на кордоні України, президент Байден і його помічники працювали над викриттям планів Путіна, розсекретивши інформацію про його подальші кроки і назвавши очільника Кремля «агресором». NYT проаналізувала, наскільки ефективно працює стратегія Байдена зі стримування Росії.