Минулої неділі парковка біля торговельного центру "Мега" на околицях 3 була забита автомобілями покупців, які готуються до святкування Нового року і Різдва.
Але над легковиками москвичів, ніби вежі, нависли 14 вантажівок, прикрашених транспарантами з гаслами: "Ми хочемо годувати наші сім'ї, а не олігархів", "Дозвольте нам працювати" і "Легалізоване пограбування". Російські далекобійники вже третій тиждень поспіль протестують проти нового стягнення за вантаж за системою "Платон", яка збагачує сім'ю одного з друзів Володимира Путіна.
Про це на сторінках Bloomberg пише оглядач Леонід Рогозін. Далекобійники погрожують перекрити всі в'їзди в Москву, якщо на них не звернуть увагу. Однак влада Росії поки не наважується розігнати їхній протест, як це було на Болотній площі в 2012 році. Далекобійники, як і інші роботяги, зазвичай послідовно підтримують Володимира Путіна. Завдяки їм його політична популярність зросла після окупації українського Криму.
В цей же час, водії погано організовані і координують свої дії через радіозв'язок, яким вони користаються у роботі. Профспілок у них теж фактично немає, тому російському уряду тяжко оцінити реальну загрозу від демонстрантів.
"Зараз ми лише демонструємо своє існування. Ми хочемо, щоб нас помітили. Насправді ми можемо зігнати кілька сотень вантажівок, якщо буде треба", - каже координатор акції Андрій Бажутін.
Обвал цін на нафту створив велику діру у державному бюджеті Росії. Однак він вдарив і по перевізниках. Один з демонстрантів Сергій Городешенін каже, що його зарплата в минулому році становила 912 доларів. Тепер, після обвалу курсу рубля і попиту на перевезення, заробітки зменшилися до 420 доларів на місяць. А нове стягнення за системою "Платон" взагалі відбирає у нього будь-який дохід.
Далекобійники новачки у політиці. Дуже помітно, що їм не комфортно від думки, що вони протестують проти дій уряду. Більшість з них прихильники Путіна, але політичні погляди учасників протесту не однорідні. Серед них є як націоналісти, так і прихильники демократичних реформ", - йдеться в статті.
"Ми не проти уряду, ми за уряд. Але ми просто протестуємо проти цієї конкретної плати", - каже інший координатор протестів Олексію Ульянов.
17 грудня Путін під час своєї щорічної прес-конференції пообіцяв скоротити плату, проти якої далекобійники протестують. Але при цьому він закликав їх припинити "ухилятися від сплати податків". Ці слова не заспокоїли демонстрантів, а навіть, навпаки, образили, оскільки перевізники запевняють, що платять усі державні стягнення.
Учасник протесту Сергій Городешенін розповів, що він підтримував протест на Болотній проти Путіна в 2012 році і з розумінням поставився до революції в України. За його словами, лише коли довелося вийти проти свавілля свого уряду багато далекобійників "зрозуміли, що політична системи і ЗМІ, підконтрольні Путіну, зухвало брешуть".
Окрім далекобійників на протести виходять й інші роботяги. Лише за останні 10 днів проти влади виступили шкільні вчителі у Сибіру, співробітники мережі Sbarro pizza у Москві, водії автобусів і інкасатори. Однак через відсутність профспілок, вони не об'єднують свої зусилля.
В цей же час, експерти по-різному оцінюють протести проти режиму Путіна. Голова кафедри економіки Московського державного університету Олександр Аузан переконаний, що це лише "перші блискавки шторму, який насувається" на Кремль. В цей же час, економіст Євгеній Гонтмахер вірить, що протести "потонуть у російському болоті".
Раніше видання Sueddeutsche Zeitung писало, що проти Путіна і його друзів вперше виступили російські роботяги. Раніше видання Radio Free Europe Radio Liberty писало, що Путін пообіцяв росіянам реформи і покращення економічної атмосфери, які підірвуть його режим. Російський соціальний контракт, згідно з яким населення відмовляється від демократичних прав, а влада забезпечує зростання стандартів життя, не життєздатних у таких умовах. Рано чи пізно ця мильна булька лусне.