У жовтні 25 років тому в НДР почалися масові протести, які пізніше призвели до повалення Берлінської стіни і ліквідації німецької соціалістичної держави.
Цілком можливо, що, будучи молодим офіцером КДБ, 3 став очевидцем демократичних протестів у Східній Німеччині і з тих часів вороже ставиться до таких заворушень.
Про це на сторінках The Guardian пише американський історик Мері Еліз Серотт.
"Для людини, яка фанатично вірила в світовий порядок часів Холодної війни, ці події, швидше за все, були тяжким досвідом", - пише історик.
В 1989 році НДР не скасувала "залізну завісу" слідом за СРСР. Тож східні німці почали тікати на Захід через Угорщину, Чехословаччину і Польщу, які пом'якшили контроль на кордоні. Тисячі вихідців із соціалістичної Німеччини просили політичного притилку в посольствах ФРН.
Біженців везли в демократичну німецьку країну в потягах через територію соціалістичної. Зокрема, 4 жовтня кілька потягів з Чехословаччини з біженцями мали проїхати через Дрезден у ФРН.
Тоді 2,5 тисячі людей перекрили залізницю на центральному вокзалі Дрездена, сподіваючись сісти на останні "потяги свободи". Ще 20 тисяч людей чекали навколо вокзалу. На підході до Дрездена через натовп потяги з біженцями вирішили повернутися назад в Чехословаччину, але їм не дозволили.
"Тоді поліція і "Штазі" Дрездена вирішили всю ніч битися, щоб зачистити вокзал. В місто також відправили 400 військових, озброєних кулеметами", - йдеться в статті.
В тих сутичках постраждали десятки людей. Однак на ранок потяги змогли проїхати. З цих подій почався процес розвалу НДР.
"Де в ті часи перебував Путін, не можливо сказати точно. Але він сам в інтерв'ю згадував, як спостерігав за цими подіями. Вірогідно, він бачив, як натовп захопив Дрезден", - пише історик.
Деякі політологи вважають, що поведінку світових лідерів визначає так званий "код дій", який базується на досвіді в юності.
"Цілком можливо, що події 4-5 жовтня 1989 року в Дрездені вплинули на "код дій" Путіна. Це пояснило б його агресивну реакцію на народне повстання в Києві", - йдеться в статті.
Таким чином, Путін не зможе позбутися відчуття загрози від демократичних протестів. Тож конфлікти в Україні і протистояння Москви із Заходом через них будуть спалахувати час від часу, доки Путін буде президентом.
"Президент Росії зробить все, щоб не допустити повторення сценарію, який бачив у НДР", - пише історик. Нагадаємо, що раніше видання Bloomberg писало, що Путін мріяв про вступ Росії в НАТО, коли тільки став президентом. !zn