UA / RU
Підтримати ZN.ua

Путін не дуже активно підтримує Лукашенко - Тіхановська

Тіхановська вважає, що Путін зайняв вичікувальну позицію.

Одна з лідерів білоруської опозиції і колишня кандидатка у президенти Білорусі Світлана Тіхановська вважає, що Кремль підтримує диктатора Аляксандра Лукашенка, але робить це помірно.

"Путін підтримує його (Лукашенка), хоча і не дуже активно", - сказала Тіхановська в інтерв'ю польській газеті Rzeczpospolita у відповідь на запитання про те, що вона думає про стратегію Москви щодо Білорусі.

Тіхановська вважає, що Путін зайняв вичікувальну позицію.

"Вважаю, він (Путін) вирішив почекати, поки він стоїть поруч і спостерігає", - сказала лідерка опозиції. "Ми просимо Росію, як і інші країни, поважати наш суверенітет. Все, що відбувається всередині нашої країни, не стосується наших сусідів. Ми хочемо вирішити всі самі, без втручання... Немає сенсу вводити війська, оскільки відбуваються мирні виступи проти однієї людини".

9 серпня в Білорусі відбулися вибори президента. Олександр Лукашенко, який править країною з 1994 року, брав участь у них вже вшосте. Згідно з офіційними даними ЦВК, він отримав 80%, а Світлана Тихановська - 10% голосів виборців.

ОМОН застосував проти мітингувальників водомети, світлошумові гранати і гумові кулі. Тисячі людей були затримані і побиті силовиками, як мінімум п'ять протестувальників загинули. Десятки безслідно зникли.

Євросоюз, США, НАТО і Рада Європи констатували, що вибори в Білорусі не були ні прозорими, ні демократичними, і закликали офіційний Мінськ поважати права і свободи громадян.

У результаті Міністерство закордонних справ Латвії включило до списку санкцій і оголосило персонами нон ґрата 30 громадян Білорусі, серед яких Олександр Лукашенко. Естонія і Литва також заборонили в'їзд Лукашенку і ще 29 чиновникам.

Заступник голови білоруського МЗС Олександр Глаз не дуже дипломатично відгукнувся про дії урядів держав Балтії, які не визнають Лукашенка легітимним президентом через фальсифікацію виборів.

Водночас, за даними ЗМІ, Європейський Союз не введе санкції проти Лукашенка оскільки проти цього виступає Німеччина за підтримки Франції та Італії. 

Сам же Лукашенко заявив про те, щоне віддасть владу, тому що "влада не для того дається, щоб її взяв, кинув і віддав".

Росія на прохання Олександра Лукашенка створила резерв співробітників правоохоронних органів, але Путін обіцяв не задіювати російських силовиків, поки «ситуація не вийде з-під контролю».

Приводом для введення військ може стати заява глави МЗС Росії Сергія Лаврова про 200 українських «екстремістів» на території Білорусі, вважає міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.

Про те, чи відправить Путін російські війська в Білорусь для збереження Лукашенка при владі, Володимир Кравченко пише в статті «Дзвінок «другові».