UA / RU
Підтримати ZN.ua

Путін легковажно брязкає ядерною зброєю заради шоу - Newsweek

Екс-посол США в Україні пише, що російські ядерні бомбардувальники і субмарини намагаються лише змусити Захід нервувати.

Минулого тижня інформаційна агенція Reuters і газета L'Obs писали про те, що у січні ВМС 3 засікли російську субмарину, здатну нести ядерну зброю, біля французького атлантичного узбережжя.

І не було жодних військових причин, чому та субмарина могла б з'явитися біля французької акваторії. Чи було це новою спробою ядерного залякування з боку Москви?

Про це на сторінках Newsweek пише колишній посол США в Україні Стівен Пайфер, нагадуючи, що ЗМІ посилалися на джерело у Збройних силах Франції. Однак відомство не підтвердило і не спростувало цю інформацію, прокоментувавши: "Російська військово-морська активність зросла за останні кілька місяців, якщо не років".

Такі субмарини з ядерними балістичними ракетами на борту досить давно увійшли до складу американських і російських стратегічних сил. Зокрема, щонайменше 60% американьких ракет призначені саме для запуску з підводних човнів, які на глибині дуже складно виявити.

Однак чим ближче вони підходять до берега, тим більше зростає ризик їхнього виявлення. До того ж можливості маневру для субмарин також сильно скорочуються. Пайфер пише, що російський підводний човен, який був виявлений поблизу Франції, відноситься до "Дельта-класу". Вона здатна нести 16 ракет класу "Скіф", кожна з яких може уражати ціль на відстані 8 тисяч кілометрів.

Тож, на думку Пайфера, зовсім було не потрібно підпливати до берега Франції, щоб завдати по ній удар. Субмарини класу "Дельта" базуються на Кольському півострові. Щоб вдарити по Франції їм не довелося б навіть випливати в море. А акваторії між Норвегією і Гренландією ракети "Скіф" можуть знищити ціль не лише в будь-якій точці Європи, а й майже на всій континентальній території США.

Тож Пайфер наголошує, що немає жодних причин, чому така російська субмарина могла б з'явитися поблизу Франції. Тож чому вона з'явилася так близько біля узбережжя, де її легко могли помітити?

Колишній посол США нагадує, що впродовж останніх двох років, після анексії Криму і російської війну проти України, Кремль посилив свою ядерну риторику. Володимир Путін неодноразово нагадував про величезний ядерний арсенал його країни так, ніби світ міг забути про таке.

Читайте також: Загроза ядерного удару сьогодні вища, ніж в часи Холодної війни - The Guardian

Російські пропагандистські ЗМІ Sputnik і RT опублікували не один матеріал з вихваляннями ядерних можливостей своєї країни. А посол Росії в Копенгагені навіть пригрозив націлити ядерні ракети проти Данії минулого року.

Однак, стратегічні бомбардувальники Ту-95 були значно частішими непроханими гостями у повітряному просторі США, Канади і інших членів НАТО. Три роки тому таких випадків було значно менше.

"Москва, схоже, бачить цінність у такому безвідповідальному бряцанні ядерною зброєю в часи, коли вона зайняла більш ворожу позицію проти Заходу. Кремль інколи намагається справити враження, що Путін може бути трохи божевільним, коли йдеться про ядерну зброю. Це все спроби залякування", - пише Пайфер.

На його думку, це пояснює, чому субмарина "Дельта-класу" раптом з'явилася біля берегів Франції. Як і всі бомбардувальники в повітряному просторі НАТО, її місія полягала змусити Захід нервувати.

Раніше Генеральний секретар Єнс Столтенберг заявляв, що НАТО не буде спокійно спостерігати за ядерними погрозами з боку Росії. Генсек НАТО вважає, що не можна знижувати поріг застосування ядерної зброї.

Також видання The Times повідомляло про те, що Росія шантажує Захід застосуванням ядерного арсеналу, якщо Україна отримає американську зброю для боротьби проти проросійських терористів і російської армії. Російські розвідники попередили, що Путін готовий рішуче відповісти на будь-які спроби посилити присутність НАТО в Балтії. При цьому Москва готова "застосувати як ядерну зброю, так і неядерні засоби". Було також зазначено, в яких випадках Росія може наважитися на застосування ядерної зброї.

Видання Washington Post писало, що безпілотник Росії з ядерною бомбою лякає світ. Видання нагадує, що про існування такої розробки стало відомо після витоку в пресі сторінок доповіді одного з військових начальників Росії під час зустрічі з президентом Володимиром Путіним в Сочі. В Кремлі згодом сказали, що відео з даними про "Морську багатофункціональну систему Статус-6" не повинно було потрапити в ефір. І відео негайно видалили. Однак інформація про існування такої зброї поширилася.