UA / RU
Підтримати ZN.ua

Путін готує суттєве збільшення видатків на оборону – Bloomberg

Перший раунд мобілізації у РФ стане ударом за обсягом виробництва.

У найближчі два роки президент президент РФ Володимир Путін має намір витратити на військові потреби набагато більше, ніж планувалося спочатку — Росія підлаштовує бюджет під потреби війни, що тривала і все дорожче, в Україні, повідомляє агентство Bloomberg.

Читайте також: Foreign Affairs прогнозує наступний крок Путіна щодо України

Витрати на оборону перевищать початкові бюджетні розрахунки на наступний рік більш ніж на 43%, а суміжні категорії видатків – на національну безпеку та правоохоронну діяльність – зростуть більш ніж на 40%. Це випливає із трирічного фінансового плану, з яким ознайомилося агентство.

Бюджетні прогнози змінюються, коли пріоритети зміщуються на користь військових. А фінансування, зокрема, захисту довкілля скорочується.

Проте витрати на "національну оборону", що становлять майже 5 трильйонів рублів (84 мільярди доларів), або 3,3% валового внутрішнього продукту, поступаються соціальним програмам уряду.

За оцінками Стокгольмського міжнародного інституту дослідження проблем світу (SIPRI), стаття "національна оборона" в російському бюджеті становить близько трьох чвертей всіх військових витрат і включає фінансування оперативних витрат, а також закупівлю озброєнь.

На відміну від цього, фінансування освіти та культури у 2023 році майже не збільшується. Витрати на охорону навколишнього середовища будуть приблизно на чверть менші, ніж було закладено в перший проект бюджету на наступний рік, і становитимуть 0,2% ВВП.

Ці зміни є яскравим відображенням зростаючої вартості війни, розв'язаної в Україні, яка вже обійшлася Україні та Росії ціною пролитої крові та втрачених ресурсів.

Серйозні невдачі на полі бою змусили Путіна активізувати свої зусилля щодо відновлення позитивної динаміки на цьому тижні, коли він оголосив "часткову мобілізацію" для призову 300 000 резервістів.

Читайте також: Керівництву РФ потрібно вправити мізки раніше, ніж закінчаться мобілізовані росіяни – Зеленський

Згідно з бюджетним планом, витрати на заклик складуть майже 16 мільярдів рублів у 2023 році та 16,5 мільярдів рублів щорічно у 2024-2025 роках. Більшість інших деталей військових витрат залишаються засекреченими.

За даними SIPRI, який відстежує глобальну індустрію озброєнь, Росія минулого року увійшла до п'ятірки найбільших у світі країн, які витрачають кошти на оборону.

За прогнозом Bloomberg, перший раунд мобілізації стане одноразовим ударом за обсягом виробництва, який поглибить скорочення економіки цього року до -3,75%. Основна причина - відтік робочої сили, оскільки мобілізація, ймовірно, викличе хвилю її витоку за межі РФ. Це повторення подій лютого.

Відволікання ресурсів і робочої сили в військові потреби забиратиме сили в економіки, що у рецесії, а ринок праці РФ і так страждає від поганих демографічних показників.

Це також загрожує стати навантаженням на державні фінанси, особливо в умовах загострення протистояння щодо постачання Росією енергоносіїв до Європи. Згідно з бюджетним планом, у 2023-2025 роках щорічний експорт трубопровідного газу скоротиться майже на 40%, при цьому постачання сирої нафти трохи збільшиться.

Баланс уряду добре витримав кризу, частково завдяки прибутку, отриманому від підвищення вартості сировинних товарів. Проте скорочення коштів із фонду національного добробуту означає, що за два роки він зменшиться більш ніж на 3 трильйони рублів.

Читайте також: «Фінансова подушка» Росії: Мінфін РФ прозвітував про скорочення

Уряду також доведеться компенсувати зростання витрат за рахунок підвищення податків.

Серед інших змін, бюджет також виділить більше грошей на "патріотичне виховання", програму, яка включає історичні виставки, і передбачає збільшення витрат на оснащення шкіл державною символікою.

Минулого четверга уряд РФ схвалив план бюджету, і тепер законопроект має отримати підтримку обох палат парламенту і бути підписаним президентом, щоб стати законом. До нього ще можуть бути внесені зміни, але більшість припущень навряд чи зазнають серйозного перегляду.

Енергетичний шантаж Європи, яким Путін намагається позбавити Україну підтримки союзників, завдасть великих економічних збитків Заходу, але не змусить його поступитися Кремлю. Через санкції Росії все важче видобуватиме енергоресурси, що призведе до зменшення надходжень до бюджету та вимушеного компромісу з ворогами.