Президент Росії 3 зараз має неймовірно високий рейтинг популярності. Більшість населення, здається, задоволена його зовнішньополітичними авантюрами і здобутками, тож він міг би трохи розслабитися. Однак в Кремлі розуміють, що "вітер може змінитися" в будь-який момент.
Тож російський президент останнім часом присвятив багато часу і зусиль тому, щоб зберегти свою популярність серед росіян і не втратити владу. Існує принаймні п'ять чітких ознак того, що Путін боїться повалення.
Про це сьогодні пише німецьке видання Focus. По-перше, Кремль дуже серйозно почав цікавитися соціальними опитуваннями. Це означає, що Путіну не начхати на громадську думку.
Німецький політолог Хайко Пляйнес вважає, що російська влада дуже пильно стежить за тим, щоб її дії підтримувало населення, оскільки розуміє, що маніпуляції мають межі навіть в Росії.
"За цим стоїть страх влади перед протестами. Адже якщо соціологічні опитування покажуть, що серед росіян поширюються настрої, націлені проти Путіна, то на це можна швидко відреагувати", - пояснює Пляйнес.
По-друге, через страх перед демонстраціями російська влада готова піти на певні незначні політичні поступки. Видання звертає увагу на те, що Путін особисто відреагував навіть на нечисленні протести далекобійників, невдоволених високими тарифами за перевезення вантажу по федеральним дорогам. Вчора президент Росії підписав указ, який передбачає зменшення цих тарифів. Це свідчить про те, що Кремль не просто переслідує всіх незгодних і тисне на опозицію. Він намагається інсценізувати свою єдність з народом.
По-третє, Путін з усіх сил намагається похвалитися перед росіянами своїми зовнішньополітичними перемогами. Анексія Криму, війна проти України, вторгнення в Сирію – все це дозволило його популярності зрости з 60% до 85%. Але ефект від цих авантюр поступово згасає. А експерти кажуть, що російські війська не мають ресурсів для продовження воєн. Тож у Кремля є причини нервувати.
Також уряд дуже різко і насторожено реагує на будь-яку критику на свою адресу, навіть у тих випадках, коли критик не може насправді нічого зробити. Видання нагадує про арешт активіста Ільдара Дадліна, який влаштовував одноосібні протести проти влади Росії. Він точно не становив загрози для Кремля, однак, схоже, влада намагається гарантувати собі безпеку на всі сто відсотків.
І п'ята ознака страху російської влади полягає в тому, що вона дуже пильно стежить за настроями в регіонах, де економічна ситуація найбільш складна. Згідно з даними Bloomberg, спеціальні комісії російського уряду вишукують регіони, де потенційно можуть з'явитися антипутінські настрої. Ці комісії намагаються задобрити населення, роздаючи "подарунки Кремля" у вигляді кредитів і фінансових вливань.
Тим часом, видання Sueddeutsche Zeitung звернуло увагу, що проти Путіна і його друзів вперше виступили російські роботяги, яких Кремль завжди вважав своїм надійним електоратом.
Авидання Radio Free Europe Radio Liberty теж звертало увагу на те, що російський президент боїться протестів проти свого режиму через загострення економічних проблем в Росії. Тому, виступаючи перед Радою федерації, Путін пообіцяв росіянам реформи і покращення економічної атмосфери, які підірвуть його режим. Російський соціальний контракт, згідно з яким населення відмовляється від демократичних прав, а влада забезпечує зростання стандартів життя, не життєздатних у таких умовах. Рано чи пізно ця мильна булька лусне.