Конфлікт Вірменії та Азербайджану починає лише загострюватися. Зараз фактично ведуться бойові дії за спірну територію - Нагірний Карабах. За своїми масштабами бойові дії перевершують періодичну ескалацію протягом останніх років, адже «участь у протистоянні беруть» важка артилерія, танки, ракети та безпілотники, пише BBC.
На сьогоднішній день є підтверджені випадки смертей серед мирних жителів, а не лише військових.
Азербайджан не оприлюднює дані про свої військові втрати, але можна припустити, що вони принаймні такі ж високі, як і зі сторони Вірменії.
Ескалація конфлікту настає після напруженого дипломатичного протистояння, «войовничої» риторики та сутичок у липні на кордоні між Вірменією та Азербайджаном.
Попередня ескалація між вірменськими та азербайджанськими силами була зупинена через кілька днів.
Інтенсивність поточного конфлікту за Нагірний Карабах вказує на те, що цього разу врегулювати ситуацію буде складніше.
Здається, обидві сторони вступають у досить серйозне та довготривале військове протистояння.
Азербайджан відкинув варіант відновлення переговорів з Вірменією, і, на відміну від попередньої ескалації, він має більший ступінь підтримки з боку Туреччини. Небезпека полягає в тому, що при тривалому військовому конфлікті посилюється ймовірність потенційного втручання з боку інших держав, що створює ризик ширшої регіональної війни.
Яка роль Туреччини?
Туреччина традиційно надає «моральну та дипломатичну» підтримку своєму союзнику та ключовому геостратегічному партнеру Азербайджану. Після липневих сутичок співпраця між оборонними секторами Туреччини та Азербайджану активізувалася, також відбувалися спільні військові навчання.
Туреччина вже заявила про можливість надання військової підтримки Азербайджану.
Яка роль Росії?
Росія відіграє досить суперечливу роль у протистоянні Вірменії та Азербайджану. Завдяки двостороннім зв’язкам та Організації договору про колективну безпеку Москва надає Вірменії гарантії безпеки, але вони не поширюються на зону бойових дій у Нагірному Карабасі, адже спірна територія міжнародно визнана частиною Азербайджану.
Москва також постачає зброю обом сторонам і є одним із учасників так званої Мінської групи, яка є посередником у конфлікті.
Росія закликала до припинення вогню, але ще не скликала зустріч політичних чи військових керівництв Вірменії та Азербайджану.
У Москви склалися непрості стосунки з новим лідером Вірменії після 2018 року Ніколом Пашиняном.
Також Росія не змогла в 90-х роках розмістити миротворчі сили в Нагірному Карабасі.
Цілком ймовірно, що Москва не налаштована відкрито втручатися у конфлікт, адже країна намагається зберегти «нейтралітет».
При цьому, якщо конфлікт між Вірменією та Азербайджаном занадто затягнеться, а також, якщо Туреччина почне втручатися у протистояння – така загроза інтересам Росії в регіоні може спонукати російського лідера Володимира Путіна до «рішучої відповіді».
Як реагує на протистояння Вірменії та Азербайджану міжнародна спільнота?
За винятком Туреччини, інші впливові світові держави закликають Вірменію та Азербайджан до стриманості.
Іран, Грузія та Катар запропонували бути посередниками. Засідання Ради Безпеки ООН підтвердило головну роль, Мінської групи під керівництвом Франції, Росії та США, в посередництві між Вірменією та Азербайджаном.
Однак, схилити сторони до мирних переговорів зараз, як ніколи, важке завдання.
Також, враховуючи те, що міжнародна спільнота наразі має вирішити ще досить багато різних проблем, зокрема, світ і досі веде боротьбу з пандемією коронавірусу.
Дещо «нестабільною» ситуацію в світі робить ще й невизначеність щодо майбутнього президента США та американської зовнішньої політики.
Що може статися далі?
Швидкий «військовий успіх» з боку Вірменії чи Азербайджану, залежно від того, яка сторона здобуде остаточний контроль над спірною територією, може призвести до припинення вогню, але це ще не буде свідчити про внутрішню стабільність в регіоні.
Чим довше триватимуть бойові дії, тим більша ймовірність того, що Росія та Туреччина зіштовхнуться з важким вибором щодо того, чи варто відкрито втручатися в конфлікт, резюмує BBC.
Баку почав наступ в Нагірному Карабаху, прагнучи відновити суверенітет над регіоном. Найближчі дні покажуть, чи вдасться Азербайджану досягти своєї мети. Поки ж азербайджанська армія взяла під контроль шість населених пунктів регіону і кілька стратегічних висот в зоні конфлікту. Про те, що відбувається в Нагірному Карабаху, читайте в статті Володимира Кравченка «Осіннє загострення».