UA / RU
Підтримати ZN.ua

Протестувальники оточили резиденцію президента Сербії в Белграді, поліція застосувала сльозогінний газ

Кореспонденти повідомляють, що поліція атакувала людей при спробі встановити аудіоапаратуру. У МВС стверджують, що протестувальники прорвали поліцейське оточення.

Тисячі людей вийшли на акцію протесту в Белграді у неділю, 17 березня. Вони оточили резиденцію президента Сербії Олександра Вучича, щоб не дати йому вийти. Поліція застосувала сльозогінний газ і затримала кілька людей, передає Deutsche Welle.

У МВС заявили, що поліція застосувала газ після того, як протестувальники прорвали оточення біля резиденції. У той же час, агентство Reuters повідомляє, що поліцейські атакували невелику групу людей, які намагалися встановити аудіоапаратуру.

Демонстранти вимагають відставки Вучича, проведення вільних виборів та забезпечення свободи слова. За словами одного з лідерів протестів Душко Обрадовича, засновника руху "Сербські двері", мітингувальники заблокували всі виходи з президентської резиденції.

Пізніше Обрадович повідомив, що Вучич покинув будівлю, і частина мітингувальників вирушила до поліцейської дільниці, куди доставили затриманих.

Крім Белграда акції пройшли в десятках міст Сербії, а також за межами країни.

Тим часом прес-служба президента розповсюдила фото, на якому Вучич грає в шахи з міністром внутрішніх справ Небойшею Стефановичем.

Вучич також провів прес-конференцію, в ході якої пообіцяв притягти до відповідальності учасників заворушень, назвавши їх "хуліганами", а організаторів протестів – "олігархом" і "фашистом".

Президент Сербії запевнив, що не боїться протестів і збирається й надалі захищати закон і порядок.

"Насильства більше не буде. Сербія - демократична країна, країна закону і порядку. Якщо вони увірвуться сюди, я чекатиму їх тут", - заявив Вучич.

Напередодні протестувальники, включаючи лідерів опозиційних партій, увірвалися дов офісу державної телерадіокомпанії, вимагаючи не ігнорувати протести в країні і висвітлювати їх в ефірі. До цього акції носили виключно мирний характер. Поліція очистила будівлю від демонстрантів.

Щотижневі протести в Белграді та інших сербських містах почалися 8 грудня минулого року. Приводом для них стало жорстоке побиття опозиціонера Борко Стефановича 23 листопада в місті Крушевац на півдні країни. Протестувальників підтримують різні політичні сили, зокрема "Альянс за Сербію", до якого входять партії широкого спектру, від лівих до крайніх правих.

Опозиція і активісти звинувачують владу в тому, що вона не провела необхідні країні реформи і дозволила Вучичу використовувати пост президента у власних інтересах.

Детальніше про причини і приводи протестів в Сербії читайте у статті Олексія Коваля "Корупція. Косово. Євросоюз" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".