UA / RU
Підтримати ZN.ua

Протести в Єревані: влада прийняли рішення поступитися демонстрантам

Демонстранти, які протестують на проспекті Баграмяна проти подорожчання електроенергії, святкують перемогу після заяви президента Вірменії.

В Єревані люди, які протестують проти підвищення цін на електроенергію, святкують перемогу: влада Вірменії погодилося сплатити різницю тарифів на електроенергію, поки в компанії "Електромережі Вірменії" проходить аудит.

Про це повідомив президент Вірменії Серж Саргсян на нараді з відповідальними особами сфери економічної політики.

"Упевнений, що скасування рішення про підвищення тарифів на електроенергію вкрай небезпечне. Отже, до отримання висновку (аудиту в компанії "Електромережі Вірменії" - ред.), уряд візьме на себе весь тягар, пов'язаний з підвищенням тарифу. Безсумнівно, ми не будемо чіпати поточні програми або соціальні витрати, а знайдемо суми з коштів, передбачених на подальше зміцнення безпеки. Звичайно, проблеми нашої безпеки, м'яко кажучи, далекі від вирішення, але сьогоднішню атмосферу підозрілості і недовіри я також розглядаю як проблеми безпеки і дуже важливої проблеми. Її треба вирішити", - сказав Саргсян.

Домовленість про проведення аудиту в компанії "Електричні мережі Вірменії" (дочірньої компанії ІНТЕР РАО ЄЕС) була досягнута напередодні на зустрічі президента Вірменії з міністром транспорту РФ Максимом Соколовим. Тим не менш, за словами глави держави, подорожчання електроенергії було виправданим.

"Впевнений, що якщо ми не підвищимо тариф, то енергетична система опиниться перед загрозою руйнування за ефектом доміно", - сказав президент.

Частина демонстрантів, які протестують на проспекті Баграмяна проти подорожчання електроенергії, святкує перемогу після заяви Саргсяна. Присутні скандують "Перемога", "Перемога". Тим не менше, частина маніфестантів скандує "Скасування", вимагаючи повної відмови від рішення про підвищення цін на електроенергію.

Присутній на місці проведення акції начальник поліції Вірменії Володимир Гаспарян висловив надію, що після цього рішення, присутні розійдуться.

"Зрозуміло, що їм потрібно час, щоб відсвяткувати перемогу. Я станцюю з ними разом", - сказав він.

Нагадаємо, увечері 22 червня в Єревані кілька тисяч людей перекрили проспект Баграмяна, де знаходиться резиденція президента країни Сержа Саргсяна. Причиною протестів стало рішення регулюючої комісії, яка на своєму засіданні 17 червня встановила нові тарифи на електроенергію, що поставляється споживачам компанією "Електромережі Вірменії" (ЕМА). Зокрема, з 1 серпня для населення тариф на електроенергію підвищиться на 6,93 драма - до 48,78 драма (близько 0,1 долара), вдень до 38,78 драма (близько 0,08 долара) вночі за кВт.ч.

Це підвищення привернуло увагу громадськості частково і завдяки тому, що ЕМА на 100% належить російському ВАТ "Інтер РАО". Офіційно в компанії заявили, що питання про відкликання заявки на підвищення тарифів на електроенергію в компанії не розглядають. Більш того, в компанії не задоволені рішенням комісії, оскільки компанія направила заявку на підвищення тарифів на 16 драмів за 1 кВт.ч.

Рано-вранці 23 червня поліція розігнала сидячий пікет. У Єревані затримали 240 осіб (пізніше всіх їх відпустили). Однак увечері 23 червня, близько 20:30, простоявши дві години на площі Свободи, демонстранти знову вирішили почати на проспекті Баграмяна сидячу демонстрацію і з тих пір не залишають центр столиці. Вони відмовилися від зустрічі з президетом Сержем Саргсяном, запропонувавши чолі держави в прямому ефірі скасувати рішення про підвищення тарифів.

Влада знижувати тарифи поки відмовляється, але вже обіцяє пом'якшити наслідки для населення. Раніше повідомлялося, що протесты в Єревані не вщухають вже п'ятий день.

Росія може втрутитися в події у Вірменії, якщо Кремль визнає, що ситуація, що склалася, загрожує зміною лояльних до нього влади, пише Костянтин Федоренко в статті для ZN.UA. Росія може впливати на ситуацію у Вірменії і через свій фактичний контроль над Нагірним Карабахом. Екс-глава Служби національної безпеки Вірменії Давид Шахназарян вважає, що існує значний ризик поновлення конфлікту. У цьому разі частина демонстрантів припинять протест, а інших режим зможе розігнати, пояснивши це дотримання інтересів держави.

"І в тому малоймовірному випадку, якщо виникне реальний ризик зміщення режиму, саме активізація конфлікту в Карабаху, про можливості якої вже заговорили російські медіа, може стати інструментом впливу на Вірменію", - підкреслюється в статті.

Детальніше про витоки і майбутньому протестів у Вірменії, а також про їх схожості з подіями в Україні читайте у статті "Майдан" на Баграмяна: соціальні корені і політичні перспективи.