UA / RU
Підтримати ZN.ua

Протести в Єревані: активісти почали цілодобову сидячу маніфестацію

Місце проведення акції оточене нарядами поліції.

27 червня учасники акції протесту в Єревані почали цілодобову сидячу маніфестацію і проведуть ніч на головній площі міста - площі Республіки.

Про це заявив один з керівників протестного громадянського руху "Вставай, Вірменія!" Андреас Гукасян.

"Наше завдання - тримати поліцію в напрузі до тих пір, поки вона не дозволить проводити акцію в центрі площі. Ми вирішили не йти на конфронтацію з поліцією, однак періодично будемо робити кроки щодо загострення ситуації", - повідомив Гукасян.

За словами активіста, їх прихильники в даний час розповсюджують листівки в містах Гюмрі, Ванадзор, Талін, Аштарак, а 30 липня в Єревані.

Ввечері близько 12 осіб розмістилися на асфальті на місці пам'ятника Леніну, який стояв тут в 1940-91 роках. Поліція запропонувала провести акцію саме тут, попередивши, що не допустить сидячу маніфестацію в центральній частині площі Республіки.

Місце проведення акції оточене нарядами поліції.

За інформацією видання "Новини Вірменії", в поширеній громадянською ініціативою "Вставай, Вірменія" заяві зазначається: "Після виступу Сержа Саргсяна від 27 червня пройшов місяць, однак питання про підвищення тарифу на електроенергію досі не врегульовано. З цієї причини Рада громадянської ініціативи "Вставай, Вірменія" вирішила провести на Площі Республіки Єревана 72-годинний сидячий пікет, заново порушуючи всі ті вимоги, які з самого початку були висунуті громадянами під час акцій на проспекті Баграмяна".

Кількість учасників сидячого пікету протягом перших 24 годин (з 18:00 годин 27 липня до 18:00 годин 28 липня) не буде перевищувати 30 осіб. В ході другого дня (з 18:00 годин 28 липня до 18:00 години 29 липня) – 60 чоловік, в ході третього дня (з 18:00 29 липня до 18:00 30 липня) – 90 осіб.

Нагадаємо, ввечері 22 червня в Єревані кілька тисяч людей перекрили проспект Баграмяна, де знаходиться резиденція президента країни Сержа Саргсяна. Причиною протестів стало рішення регулюючої комісії, яка на своєму засіданні 17 червня встановила нові тарифи на електроенергію, що поставляється споживачам компанією "Електромережі Вірменії" (ЕСА). Зокрема, з 1 серпня для населення тариф на електроенергію підвищиться на 6,93 драма - до 48,78 драма (близько 0,1 долара), вдень до 38,78 драма (близько 0,08 долара) вночі за кВт.ч.

Це підвищення привернуло увагу громадськості частково і завдяки тому, що ЕМА на 100% належить російському ВАТ "Інтер РАО". Офіційно в компанії заявили, що питання про відкликання заявки на підвищення тарифів на електроенергію в компанії не розглядають. Більш того, в компанії не задоволені рішенням комісії, оскільки компанія направила заявку на підвищення тарифів на 16 драмів за 1 кВт.ч.

Рано-вранці 23 червня поліція розігнала сидячий пікет. У Єревані затримали 240 осіб (пізніше всіх їх відпустили). Однак увечері 23 червня, близько 20:30, простоявши два години на площі Свободи, демонстранти знову вирішили почати на проспекті Баграмяна сидячу демонстрацію і з тих пір не залишають центр столиці. Вони відмовилися від зустрічі з президетом Сержем Саргсяном, запропонувавши голові держави в прямому ефірі скасувати рішення про підвищення тарифів. Поліція неодноразово висувала різні претензії до мітингувальників і вимагала, щоб вони розійшлися, але спроб силового розгону більше не було.

27 червня влада Вірменії погодилася сплатити різницю тарифів на електроенергію, поки в компанії "Електромережі Вірменії" проходить аудит. Також від первих осіб держави прозвучали пропозиції викупити ЕМА. На тлі цього ЗМІ повідомили про те, що російські власники компанії вже ведуть переговори про продаж. Офіційно цю інформацію в "Інтер РАО" спростовують.

Пізно ввечері 29 серпня координатори громадянського руху "Ні грабунку", яке було одним з ініціаторів протестів, прийняли рішення припинити нічні сидячі акції протесту на прилеглій до проспекту Баграмяна площі Свободи.

Один з лідерів руху "Ні грабунку" Вагинак Шушанян заявив, що боротьба переноситься на нову площину. Так, активісти мають намір створити групи експертів, економістів, юристів, щоб виступити з конкретними пропозиціями.

2 липня акція протесту в Єревані завершилася, але люди не поспішають розходитися з площі Баграмяна. 3 червня повідомлялося, що після розгону мітингу в Єревані проти поліції порушено кримінальну справу. 4 липня демонстранти озвучили свій ультиматум. 9 липня Вірменія оштрафувала енергокомпанію, через яку почалися протести.

Як писало DT.UA влада Вірменії більше не застосовує силу проти демонстрантів, боячись повторити шлях Януковича. У своїй статті для DT.UA Костянтин Федоренко зазначає, що післярозгону демонстрантів 23 червня поліції в центрі Єревану помітно поменшало. Більше того, поліцейські вибачилися перед журналістами, атакованими під час розгону, і відпустили затриманих протестувальників (а таких тільки в Єревані було близько 240 осіб).