UA / RU
Підтримати ZN.ua

Проросійські бойовики в Донбасі використовують міфологію СРСР – The Guardian

Терористи розвішують портрети Сталіна по Донецьку і намагаються створити свої органи за прикладом радянських.

Три великих портрети колишнього диктатора СРСР 3 з'явилися в центрі Донецька, який перебуває під контролем проросійських терористів. Бойовики намагаються створити атмосферу ностальгії за Радянським Союзом і використати його.

Про це сьогодні повідомляє The Guardian. Портрети Сталіна встановили на головній площі поруч з гаслом часів Другої світової війни: "Наше діло праве. Ворог буде розбитий. Ми переможемо". В Україні заборонено вивішувати радянську символіку. Але терористи порушили це табу, щоб символічно ствердити свою прихильність до Кремля, при цьому замовчуючи звірства і тиранію, яка панувала в часи правління Сталіна.

22-річна дівчина на ім'я Катерина, проходячи повз портрети радянського тирана, схвально оцінила їхню появу.

"Це наша історія, про існування якої багато людей забули", - каже вона. При цьому, сталінські репресії в СРСР і "Голодомор", який забрав життя 5 мільйонів українців у 30-х роках минулого століття ніхто не згадує.

Ватажок проросійських терористів Олександр Захарченко з сумом згадує розпад СРСР.

"Радянський Союз була визначна країна. ЦРУ і інші таємні служби скоїли велику помилку, зруйнувавши її. Європа і інші країни боялися нас", - каже Захарченко.

Портрети Сталіна встановлені у всіх кабінетах так званих "органів влади" самопроголошених "ДНР" і "ЛНР". Один з ватажків бойовиків і "заступник міністра оборони" Едуард Басурін носить значок із зображенням Сталіна. Такі реверанси в бік радянського тирана контрастує з тим, як прозахідний уряд в Києві намагається позбутися радянської спадщини. В травні символи СРСР були заборонені на рівні з нацистськими. Вулиці і підприємства, названі на честь політиків і військових Радянського Союзу перейменовують, а пам'ятники демонтують.

Натомість проросійські терористи намагаються створити нову ідентичність на захоплених територіях і звертаються до радянського минулого. Захоплені ними райони Донецької і Луганської областей називають "народними республіками", як це було в комуністичні часи. Країни-сателіти СРСР, такі як Болгарія, Монголія і Румунія, теж називалися "народними". В "ЛНР" терористи вигадали собі "герб" з червоною зіркою і снопами, як на радянському гербі. Бойовики намагаються відновити групи піонерів, а самопроголошене "міністерство внутрішньої безпеки" вони назвали "МГБ". Так називався один з органів спецслужб в часи Сталіна з 1946 до 1953 років.

Терористи також намагаються наслідувати радянській системі правосуддя, в якій, щоправда, обвинувачений фактично не мав права доводити свою невинуватість. Так це нині в "ДНР" і "ЛНР".

В цей же час, на радянські міфи зараз активно використовують не лише терористи в Донбасі, а й Росія. Видання Newsweek писало, що Путін перекручує історію і повертає в Росію "сталінізм". Кремль заперечує осуд кривавого режиму Йосипа Сталіна, а правозахисній організації "Меморіал" заборонено вшановувати пам'ять жертв тогочасних репресій.

Соціологічні опитування "Левада Центру" свідчать про те, що більшість сучасних росіян виправдовують терор і сталінські чистки, називаючи їх "історичною необхідністю".

Видання New York Times раніше писало, що Путін перетворив історію на політичну зброю проти Заходу. Пам'ятні дати Другої світової війни стали інструментом, щоб підігріти націоналізм в Росії і висловити свою неприязнь до лідерів Заходу. Також видання Time писало, що Росія переписує історію, щоб заплямувати Україну під час війни. Москва навіть спробувала звинуватити Україну в "геноциді" російськомовного населення на Сході країни.