UA / RU
Підтримати ZN.ua

Проросійська Сербія погодилася озброїти Україну – Reuters з посиланням на витік Пентагону

Про чотири категорії країн у питанні відповіді на прохання Києва щодо військової допомоги. Австрія та Мальта були єдиними, хто сказав «Ні».

Сербія, єдина країна в Європі, яка відмовилася ввести санкції проти Росії за її вторгнення в Україну, погодилася постачати зброю Києву або вже надіслала її – згідно з секретним документом Пентагону, пише Reuters

Документ, який містить короткий виклад відповідей європейських урядів на запити України про військову підготовку та «летальну допомогу» або зброю, був серед десятків секретних документів, опублікованих в Інтернеті останніми тижнями, що могло стати найсерйознішим витоком секретних даних  США за останні роки.

Читайте також: FT: Росія після Путіна може стати схожою на Сербію після Мілошевича

 У документі під назвою «Європа|Відповідь на триваючу російсько-українську війну» у формі діаграми перелічено «оцінені позиції» 38 європейських урядів у відповідь на запити України про військову допомогу.

Сербія відмовилася прийняти на навчання українські війська, але...

На діаграмі видно, що Сербія відмовилася прийняти на навчання українські війська, але зобов’язалася надіслати летальні поставки або вже надала їх. Також було зазначено, що Сербія має політичну волю та військову спроможність надати зброю Україні в майбутньому.

Документ має грифи Secret і NOFORN, що забороняє його розповсюдження іноземним спецслужбам і військовим. Він датований 2 березня та вибитий печаткою Об’єднаного комітету начальників штабів.

 Reuters не зміг незалежно перевірити автентичність документа.

Читайте також: Косово і Сербія зробили крок до угоди про нормалізацію відносин: історія конфлікту

Офіс президента Сербії Александра Вучича та українське посольство не відповіли на запит про коментарі.

Пентагон також не відразу відповів на запитання агентства щодо посилання в документі на Сербію і раніше відмовлявся коментувати будь-який з документів.

Уряд Вучича намагався триматися нейтралітету у війні в Україні, незважаючи на глибокі історичні, економічні та культурні зв’язки країни з Росією.

Читайте також: Серби потрапили в пастку "Вагнера"? Чи варто Києву непокоїтись через союз Бєлград – Москва

Читайте також: Україні буде "майже неможливо" перемогти Росію у військовому сенсі, тож Київ збирається набрати "великий імпульс" щодо членства в ЄС — Вучич

«Якщо цей документ точний, він або демонструє дволикість Вучича по відношенню до Росії, або ж він (Вучич) перебуває під величезним тиском з боку Вашингтона, щоб поставити зброю в Україну», — сказав Януш Бугайський, експерт зі Східної Європи Джеймстаунського фонду, інституту зовнішньої політики.

Міністерство юстиції розслідує витік, а Пентагон оцінює шкоду, завдану національній безпеці США.

Читайте також: Витік Пентагону: в Україні перебували пів сотні спецпризначенців з Британії — The Guardian

Прохання Києва: Австрія та Мальта сказали «Ні»

 У діаграмі Пентагону відповіді на запити України про допомогу розділили на чотири категорії: країни, які взяли на себе зобов’язання надати навчання армії та летальну допомогу; країни, які вже забезпечили навчання, летальну допомогу або те й інше; країни, які мають військову спроможність і політичну волю «надавати в майбутньому летальну допомогу».

Читайте також: Греція та Мальта не надто старанно шукають та заморожують російські активи – Reuters

Австрія та Мальта були єдиними країнами, які позначили «Ні» у всіх чотирьох категоріях.

Розкриття діаграми сталося трохи більше ніж через місяць після того, як документи, опубліковані в проросійському каналі в глобальному додатку для обміну повідомленнями Telegram, нібито показали поставку сербським виробником зброї 122-мм ракет класу «земля-земля» до Києва в листопаді. Документи включали угоду щодо відвантаження та український урядовий сертифікат кінцевого користувача.

Читайте також: Мальтійський лицарський орден реформують: скасовують вимогу щодо дворянського походження влади

У березні Москва заявила, що звернулася до Белграда за офіційним поясненням передбачуваних поставок, цитує офіційного представника МЗС Росії Марію Захарову державне інформаційне агентство ТАСС.

Виробник зброї Krusik Corp. з Валєво заперечив надання Україні ракет або іншої зброї. Вучич назвав ці звинувачення "сумнозвісною брехнею".

«Ми не експортували жодної зброї чи боєприпасів до Росії чи України», — сказав він під час візиту до Катару 5 березня.

З початку війни в лютому минулого року Вучич намагався збалансувати тісні зв’язки з Москвою зі своєю метою приєднання до Європейського Союзу.

Але Сербія є єдиною серед 44 країн Європи, яка не може ввести санкції проти Росії.