UA / RU
Підтримати ZN.ua

Пропагандистська машина Росії працює всередині України - BBC

Бойовики знімають відео для дескредитації проукраїнських сил.

Російська "фабрика тролів" у Санкт-Петербурзі працює з так званою "ДНР" на Сході 3 над створенням екстремальних пропагандистських відео, мета яких дискредитувати проукраїнські сили і активізувати війну в регіоні.

Про це пише BBC, додаючи, що багато фейкових відео, виготовлених групою, яка називає себе "Російським визвольним рухом", з'явилися на YouTube з 23 серпня. В них фігурують екстремістські групи з прихованими обличчями і зміненими голосами, які позують поруч зі зброєю.

Бойовики на відео називають себе дуже по-різному. Часом вони говорять, що представляють проросійські сили в Україні, а часом представляються як "проукраїнські повстанці" у Росії чи й навіть терористи "Ісламської держави" попри те, що зняли велику кількість образливих для мусульман повідомлень.

На одному з відео видно шістьох загорнутих у нацистський прапор чоловіків зі зброєю. Вони вдають радикальних антиурядових російських націоналістів, які нібито допомагають українцям захищатися від "кривавого режиму Путіна" на Сході України, "розвернувши свій суворий погляд в бік батьківщини". В іншому відео "Російський визвольний рух" бере на себе відповідальність за нібито підпал в Ростові, заявляючи, що це "перша успішна спроба влаштувати теракт на російській землі". Підпал дійсно відбувся. Від нього постраждали 100 будинків, але ніхто не загинув. Немає жодних ознак того, що цей інцидент дійсно був атакою політичної чи терористичної групи.

Пізніше з'явилося інше відео, на якому бойовики пояснють, як захопити будівлю і використовувати ручні гранати. Вони також підносять голову свині до Корану і "передають вітання" президенту Чечні Рамзану Кадирову. Але BBC виявило велику кількість схожих рис між персонажами і місцевістю всіх цих відео з бойовиками і локаціями зйомок агітаційних матеріалів так званої "ДНР". Все це вказує, що і те, і інше зняли російські терористи, які воюють проти України в Донбасі.

Відео "Російського визвольного руху" поширювалося через фальшиві сторінки в російській соціальній мережі VKontakte. Ці сторінки використовували не справжні імена і фото випадкових людей в якості аватарки. Вони з'явилися за кілька днів до того, як почали поширювати фейкові відео. Перед цим вони "репостили" різний розважальний контент, щоб здаватися іншим користувачам реальними.

BBC також з'ясувало, що всі ці сторінки були частиною російської мережі ботів. Хоч пропагандистські відео не стали вірусними і набрали менше тисячі переглядів кожне, YouTube і інші соціальні мережі їх видалили.

Раніше видання The Times писало, що тролі Кремля розширюють аудиторію. Раніше їхньою мішенню ставали в основному російськомовні користувачі інтернету. Однак, тепер дедалі більше з'являється виготовлених ними фейків англійською мовою.

Також Reuters повідомляло, що голова розвідки Німеччини Бруно Каль застеріг, що до Росії варто ставитися як до "потенційної загрози". Президент Володимир Путін, за словами головного розвідника Німеччини, хоче запобігти поширення європейських цінностей на схід включно з Україною і Грузією. На думку Каля, ці країни не зможуть приєднатися до НАТО, поки в Москві будуть переважати погляди Путіна.