Російський історик Олександр Мясніков запевняє, що російський цар Іван Грозний не був лютим тираном, яким його прийнято вважати. За його словами, колишнього правителя "заклеймили європейські піарщики", які переконували, що в Москві править кривавий тиран.
"Це була антиросійська кампанія", - запевняє Мясніков, - автор виставки, яка наново інтерпретує історичну постать царя Івана Грозного.
Про це сьогодні пише Wall Street Journal, ілюструючи спроби Росії перекрутити свою історію і посилити патріотичні переживання мешканців. Попри те, що ідею про не такого вже й "грізного" російського царя інші історики вважають щонайменше дивною, виставку Мяснікова відвідав президент, а Кремль приділив йому значну увагу і підтримку. Експозицію профінансував уряд, а організатора запросили прочитати лекцію перед регіональними чиновниками.
"Путін заохочував патріотизм задовго до того, як окупував Крим. Він глибоко занурювався в історію Росії, щоб виділити героїчні епізоди і приховати трагічні", - йдеться в статті.
Історики на Заході серйозно побоюються, що Кремль намагається "прикрасити" російську історію. Адже деякі вітрини на виставці Мяснікова про Івана Грізного фактично повторюють кремлівську пропаганду. Зокрема, негативні висловлювання середньовічних європейських правителів про царя називають "першою інформаційною війною в Європі".
"Проводячи екскурсію, Мясніков маневрує від історичної профанації до фантастичних казок. В один момент йдеться про те, що Україна нібито штучна держава, а в інший описується, як монголи пекли млинці на пузі у верблюдів", - йдеться в статті.
Одна з відвідувачок виставки Валентина Вочарова вважає, що експозиція цілком своєчасна. Вона звернула увагу на напис на одному зі стендів, який говорив, що середньовічний цар хотів зміцнити кордони на заході і шукати друзів на сході.
"Тепер відбувається те ж саме", - звернула увагу вона.
Автор виставки також заперечує, що Іван Грозний був кривавим тираном і вбив власного сина, не кажучи про страти сотень людей. На його думку, це все перебільшення, яке розповсюджували європейці. Видання New York Times писало, що постійне перекручування історії Путіним нашкодило символізму 9 травня. Викривлення історії в Росії сьогодні відбувається, опираючись на російські перемоги, за якими вуалюються злочини.