Вже через лічені години після вбивства лідера опозиції Бориса Нємцова неподалік Кремля російські державні ЗМІ понавигадували цілу низку пояснень того, що сталося. Російська пропаганда грає на тезі, висловленій Фрідріхом Ніцше: "Фактів немає, є лише інтерпретації".
Про це в редакційній статті пише британське видання The Guardian. Серед версій державних ЗМІ Росії були про те, що Нємцова вбили українські націоналісти чи ісламісти з Близького Сходу за підтримку журналу Charlie Hebdo. Також говорили про те, що нібито Нємцов змушував подружку позбутися небажаної дитини і за це поплатився життям, або ж це сталося через спірні бізнес-інтереси.
"Щоб збити з курсу ракету з тепловим наведенням, бомбардувальник марки "Туполев" випускає електронні антирадіолокаційні прилади. Так само ідея про те, що існує багато інтерпретацій правди, стала головною філософією державної дезінформації путінської Росії", - йдеться в статті.
Ця тактика полягає в тому, щоб заповнити ефір якомога більшою кількістю гіпотез, які заперечують одна одну, і заховати правду серед них. За таких умов саме понятті "істини" стає неочевидним. Видання пише, що такий інформаційний маневр давно описаний в "методичках" КДБ, в лавах якого служив Путін ще в 70-х роках.
"Ніякої об'єктивності не існує. Є лише приблизна правда, озвучена багатьма голосами", - пояснювала головний редактор державного англомовного телеканалу Russia Today Маргарита Симонян.
Видання пише, що ця теза стала фактично зброєю в руках влади Росії. Один із головних ідеологів такого підходу – радник Путіна і колишній тіньовий керівник російського телебачення Владислав Сурков.
"Для нього будь-яка новина – це чийсь коментар, а будь-яка правда – не більше, ніж думка. Є лише точка зору BBC, є точка зору Fox News. А є точка зору Russia Today. І кожна з них комусь вигідна", - йдеться в статті.
Видання пише, що Сурков розуміє, що такий підхід співзвучний з ідеєю, поширеною на Заході, що всі точки зору заслуговують на увагу і повагу. Але для "лінивих філософів", таких як Сурков, розуміння, що одна точка зору може бути правдивою, а інша – хибною, здається занадто зарозумілим.
"На це завжди можна відповісти: "Хто ти такий, щоб вказувати, хто має рацію, а хто ні?", - йдеться в статті.
Видання пише, що Захід повинен відстоювати правду в ЗМІ, інакше потік російської пропаганди створить таку атмосферу, в якій правда належатиме тому, хто зумів усіх перекричати.
Оглядач нагадує, як біблійний Понтій Пілат запитав, що таке істина, намагаючись у своїх роздумах завуалювати і підмінити поняття вини і невинуватості. Саме так робить і Путін.
"Російська державна пропаганда жонглює різними версіями "правди", але ми повинні наполягати на тому, що істина лише одна: в п'ятницю зранку Нємцов був ще живий, а ввечері – вже ні. І якби нас не намагалися обдурити маневри Кремля, це і є проста правда", - йдеться в статті.
Західна преса по-іншому відреагувала на загибель Нємцова. Зокрема, в статті New York Times йшлося про те, що після вбивства Нємцова в Росії тепер може статися все, що завгодно, оскільки жодних меж в країні більше немає. Політолоки порівнюють атмосферу в РФ з Веймарською республікою перед приходом до влади нацистів. Видання The Guardian писало, що вбивство Нємцова знаменує початок нової ери для Путіна і Росії. Автор підкреслює, що в Росії відбулася "смерть оптимізму". У такому разі ружим повинен якось "заспокоїти" почуття громадян. Борис Нємцов був застрелений у ніч на 28 лютого на Великому Москворецком мосту. Слідчий комітет Росії розглядає кілька версій вбивства політика, не виключаючи ні політичних, ні побутових мотивів.