UA / RU
Підтримати ZN.ua

Прокурор трибуналу у справі Югославії пояснив, як може працювати спецтрибунал щодо агресії РФ проти України

На його думку, Україні не варто покладатися лише на міжнародні інституції у розслідуванні злочинів РФ.

Прокурор Міжнародного кримінального трибуналу щодо колишньої Югославії Джеффрі Найс пояснив, як може працювати спеціальний трибунал щодо злочину агресії РФ проти України. Про це він розповів на дискусійній програмі проекту UKRAINE IS YOU, представленого під час Всесвітнього економічного форуму в Давосі.

«Зараз настав час, коли потрібно менше розмірковувати і сперечатися між юристами. Тому що юристи не дійдуть в таких суперечках до якогось конкретного висновку. Є низка конвенцій, Женевські конвенції, Гаазькі конвенції, Конвенція щодо заборони геноциду, тощо. І всі ці міжнародні конвенції, це тіло міжнародного права, існують для того, щоб захистити людей в країнах у стані війни», - пояснив він.

За його словами, нинішній механізм того, як забезпечити відповідальність, це просто обрати маленькі шматочки з різних конвенцій і зібрати їх разом.

«Звісно, Міжнародний кримінальний суд має обмежену юрисдикцію, і як їм тепер поставитися до злочину міжнародної агресії. Мені це здається абсурдним. Тому що юристи кажуть, ми створюємо інституцію, а вона не може розглядати такий злочин. Почнімо з початку для всіх цих механізмів міжнародного права, які є не дуже досконалими і достатніми. Для всіх них є одна вихідна точка, яка полягає в тому, хто що зробив і чи є це діяння кримінальним», - додав Найс.

«Я не можу, звісно, давати жодних порад уряду України. Я просто висловлюю свою думку. Критичною подією є розуміння на ранніх, дуже ранніх етапах і визначення на ранніх етапах, хто і коли що зробив, і яка за це відповідальність. Відповідальність власне (глави Кремля Владіміра) Путіна», - зазначив експерт.

За його словами, процес притягнення винних до відповідальності має бути швидким.

«Він має бути швидким і остаточним. Потрібне чітке визначення», - пояснив Найс.

Він закликав до прискорення притягнення винних до відповідальності.

«Тому що справа проти Путіна абсолютно проста. І дійсно воєнні злочини, вбивства цивільних, злочини проти людяності, вони насправді відбуваються весь час, коли систематично обстрілюються цивільні об’єкти. Тож ці злочини можна легко довести, тому багато часу на це не піде. І це не складно, я можу вам сказати. Так дійсно, доведення злочину конкретного солдата, коли ми знаємо, що він робив в Україні, це просто. І треба зробити це швидко і визначено», - заявив Найс.

На його думку, Україні не варто покладатися лише на міжнародні інституції у розслідуванні злочинів РФ, а активно здійснювати правосуддя самостійно на своїй території,

«Ці злочини було вчинено на території України, і тому привілеєм і обов’язком України є розслідувати, довести і засудити винних. Тож, на території України, в українському суді і українцями. Це забезпечить нам правосуддя», - додав експерт.

Читайте також: В Гаазі підтримали плани створити в місті трибунал щодо Росії

Раніше президент Латвії Егілс Левітс пояснив, чому необхідне створення спеціального трибуналу щодо злочину агресії РФ проти України. За його словами, це не дозволить відступити від уже побудованих стандартів міжнародного права.

Про те, які механізми правосуддя може залучити Україна, читайте в статті ексзаступника генерального прокурора України Гюндуза Мамедова «Чи наблизить 2023 рік покарання російських воєнних злочинців?».