UA / RU
Підтримати ZN.ua

Прихильники Руссефф не дозволять віце-президенту врятувати економіку Бразилії – The Economist

Видання пише, що у "незапланованого" президента багато позитивних ідей в області економічних реформ.

Віце-президент Бразилії Мішел Темер став на чолі країни після того, як Сенат відсторонив Ділму Руссефф на 180 днів від виконання обов'язків президента. І йому доведеться дуже тяжко попрацювати, якщо він хоче змінити свою країну на краще.

Про це сьогодні пише The Economist, нагадуючи, що Бразилія за п'ять років невмілого правління Ділми Руссефф скотилася до найгіршої рецесії з 1930-х років. Її економіка скоротилася на 7,5% в минулому році і прогнози кажуть, що цей рік закінчиться з таким же результатом. Безробіття і рівень інфляції досягли показника 10%. А дефіцит бюджету становить десяту частину ВВП.

В цей же час, політична криза не менш гостра, ніж економічна, яка спалахнула через скандал навколо державної нафтової компанії Petrobras. Останній вдарив як по "Робітничій партії" Ділми Руссефф, так і по центристській партії "Демократичного руху Бразилії", яку очолює Мішел Темер.

Також прихід віце-президента до влади не такий простий, як всі інші подібні випадки в історії Бразилії. Президент Руссефф і її соратники називають імпічмент "переворотом". І чим більше Темер буде намагатися виправити катастрофічні наслідки недбалої політики президента, тим більше її прихильники будуть звинувачувати його у спробі скасувати результати виборів у 2014 році.

Однак видання наголошує, що у Темера є сильні сторони. Він повна протилежність Руссефф: він хороший оратор, здатний домовлятися про компроміси і він має більший досвід. На відміну від президента, яка до обрання ніколи не працювала на високих державних посадах, Темер чотири рази був обраний до Конгресу і обіймав посаду спікера нижньої палати.

Попри те, що він майже ніколи не виступав проти економічного інтервенціонізму президента, сам він змішав економіку і соціальних лібералізм, що дуже незвично для Бразилії. Як один із співавторів проекту конституції, яка була ухвалена в 1988 році, він протестував проти механізмів зайнятості, які пригнічують працівників. Він також виступив проти смертної кари і за легалізацію абортів, які досі в багатьох випадках вважаються злочином в країні.

Коли 13-річний союз робітничої і демократичної партії почав розпадатися, Темер вийшов на передній план зі своїми ліберальними поглядами. Минулої жовтня він опублікував маніфест на 18 сторінок під назвою "Міст в майбутнє", в якому розкритикував підтримувану корпораціями бразильську державну систему, яка вимагає сплати 36% доходу в якості податків, але при цьому надає дуже погані громадські послуги. В документі він також запропонував кілька розумних змін, серед яких проведення приватизації, торговельної лібералізації і реформування надмірно щедрих державних пенсій. Також він запропонував змінити трудове законодавство і податковий кодекс.

Швидкі реформи дозволили б Темеру приборкати інфляцію і відкрити шлях до скорочення процентної ставки для Центрального банку. Також він може скоротити кількість міністерств з 32 до 23, щоб задовольнити виборців, які вважають, що уряд теж повинен йти на жертви заради добробуту країни.

Така перспектива породила змішану ейфорію на фінансових ринках, які в разі провалу цих реформ будуть дуже пригніченими, адже безлад в бразильській економіці залишиться.

На думку видання, ситуація дуже хитка і може піти не так, як хотілося б. Перша проблема для виконувача обов'язків президента – це скандал навколо Petrobras, який хоч і посилив невдоволення роботою Руссефф, але не створив юридичних підстав для її імпічменту. Шість соратників Темера перебувають під слідством теж. А 5 травня Верховний суд відсторонив спікера нижньої палати Едуарду Кунха від роботи, звинувативши його в корупції. Він також належить до партії демократів нового виконувача обов'язки президента Бразилії.

Центрвиборчком розслідує справу, в рамках якої Руссефф і Темера звинувачують у використанні Petrobras для отримання хабарів, які дозволили їм профінансувати виборчі кампанії. Якщо вирок буде обвинувачувальним, то Темер не довго потримається на посаді. Нові вибори дозволять бразильцям обрати нових лідерів, непричетних до скандалу. І це добре. Але тривала невизначеність ще більше підірве економку.

Друга проблема для Темера ховається у здобутті підтримки парламентської більшості, яка необхідна йому для проведення реформ. Конгресмени зараз не дуже налаштовані голосувати за скорочення витрат і підняття податків. Крім того, скоро їхня увага буде сконцентрована на підготовці до Олімпійських ігор, які пройдуть в Ріо-де-Жанейро в серпні, а також на місцевих виборах, які заплановані на жовтень. Скандал навколо Petrobras відрізав потік грошей політичним партіям. Минулого року Верховний суд заборонив корпоративні пожертви. Тому на парламентських виборах в 2018 році партіям знадобляться сильні позиції на місцях.

Темер також може взятися за негайне скорочення бюджетних витрат, щоб зберегти гроші для реформ, а також відкріпити розмір пенсій від мінімальної зарплати і надати Центральному банку повну свободу і незалежність дій. Але цьому на заваді може стати третя проблема: прихильники Руссефф можуть виступити з протестом, заявивши, що Темер, будучи виконувачем обов'язків президента, не має права проводити радикальні зміни.

Імпічмент дає можливість змінити не лише осіб на найвищих посадах, а й політичну філософію, за яку бразильці не голосували. За словами колишнього міністра оборони Бразилії Селсу Аморіма, це, можливо, і законно, але нелегітимно.

Ділму Руссефф звинувачують у порушенні податкового законодавства і маніпуляціях з державним бюджетом під час виборчої кампанії в 2014 році. Одночасно з цим з 2014 року в Бразилії йде розслідування корупційних схем контрольованої державою компанії Petrobras. Сама Руссефф заявляє, що вона невинна, а своїх супротивників звинувачує в політичному шахрайстві.