UA / RU
Підтримати ZN.ua

Президенти Польщі та країн Балтії висунули три вимоги Лукашенку

Виконання цих умов дозволить режиму Лукашенка уникнути міжнародної ізоляції.

Президент Польщі, Литви, Латвії та Естонії висунули три вимоги до президента Білорусі Олександра Лукашенка. Їх виконання дасть його режиму можливість уникнути міжнародної ізоляції, передає «Європейська правда».

Для цього Лукашенко повинен:

«Слухайте голос своїх громадян і дозвольте їм говорити вільно... Це стало б відповідним кроком до початку справжнього національного діалогу. Ми твердо віримо, що діалог - це завжди кращий шлях для просування соціального розвитку, обговорення реформ і майбутнього вашої країни», - звернулися до Лукашенка президенти чотирьох країн.

Вони запевнили, що якщо офіційний Мінськ виконає перераховані вимоги, двері до співпраці з міжнародним співтовариством залишаться відкритими.

«Ізоляція - це не шлях до процвітання і розвитку будь-якої нації. Ми готові запропонувати свої посередницькі зусилля для досягнення мирного врегулювання в Білорусі і зміцнення незалежності і суверенітету вашої країни», - підкреслили підписанти.

«Ми, президенти Литви, Польщі, Латвії та Естонії як регіональні сусіди Білорусі, члени НАТО і ЄС, хочемо, щоб Білорусь була стабільною, демократичною, незалежною і процвітаючою країною», - йдеться у зверненні глав чотирьох держав.

Напередодні президент Литви Гітанас Науседа заявив, що Євросоюз може направити офіційного представника в Білорусь для переговорів з владою. За його словами, саме Литва може стати посередником у переговорах між владою і опозицією.

Перед цим голови МЗС України, Литви і Польщі висловили готовність допомогти Білорусі в подоланні політичної кризи, а також закликали Олександра Лукашенка припинити насильство і звільнити затриманих.

Читайте також: Президент Польщі звернув увагу ООН на порушення прав людини в Білорусі

9 серпня в Білорусі відбулися вибори президента країни, Олександр Лукашенко, який править країною з 1994 року, брав участь у них уже вшосте.

За даними офіційного екзит-полу (єдиного дозволеного в країні), Лукашенко отримав 79,7%, а кандидат від об'єднаної опозиції Світлана Тихановськ - 6,8%.

Голова ЦВК Білорусі Лідія Єрмошина, не чекаючи завершення підрахунку голосів, фактично оголосила Олександра Лукашенка переможцем виборів і закликала інших кандидатів «визнати свою поразку, привітати переможця і не хвилювати народ».

Після цього по всій Білорусі відновилися акції протесту, під час яких відбулися криваві зіткнення з силовиками. З різних міст країни надходили повідомлення про фальсифікації.

ОМОН застосував проти мітингувальників водомети, світлошумові гранати і гумові кулі. 

Тисячі людей були затримані і побиті силовиками, як мінімум двоє протестувальників загинули.

Євросоюз, США, НАТО і Рада Європи констатували, що вибори в Білорусі не були ні прозорими, ні демократичними, і закликали офіційний Мінськ поважати права і свободи громадян. Олександра Лукашенка привітали з перемогою лише лідери РФ, Китаю, Вірменії і Молдови.

Чи впаде режим Лукашенка за результатами вуличних протестів, читайте в статті Володимира Кравченка «Білорусь вимагає змін» для ZN.UA.