UA / RU
Підтримати ZN.ua

Президент Сербії визнав втрату контролю над Косовом

Вучич запропонував законодавцям обрати між двома сценаріями розвитку ситуації в регіоні - замороженим конфліктом і налагодженням відносин з Косово.

Президент Сербії Олександр Вучич, звертаючись до депутатів у парламенті, закликав їх визнати "гірку правду" - втрату контролю Белграда над Косовом. Вучич запропонував законодавцям обрати між двома сценаріями розвитку ситуації в регіоні - замороженим конфліктом і налагодженням відносин з Приштиною, передає RTS.

Під час виступу він закликав депутатів до вибору між "солодкою брехнею і гіркою правдою".

"Я вирішив не продовжувати брехню і самообман, я сказав усім, що немає влади Сербії, немає нашого уряду в Косово і Метохії, що вкрай важливо для охорони здоров'я і освіти, і ми повинні припинити обманювати нашу власну громадськість", - сказав Вучич.

За словами сербського лідера, існує два сценарії вирішення проблеми. Перший - це збереження статусу-кво і "заморожений конфлікт". Другий - нормалізація відносин між Белградом і Пріштіною. Вучич підкреслив, що сам виступає за другий шлях.

30 квітня президент Косово Хашим Тачі вимагав від Белграда визнати незалежність Косова."Вимоги або мрії про те, що на півночі Косово може бути створено співтовариство з виконавчою владою за моделлю Республіки Сербської, ніколи не будуть реалізовані", - підкреслив він.

У грудні в Косово був прийнятий закон про формування власної армії. Її чисельність становитиме близько 5 тисяч людей.

Зазначимо, дипломатичний конфлікт між Сербією і Косово є одним з найнебезпечніших в Європі. Белград втратив контроль над своєю колишньою провінцією після бомбардувань НАТО, що поклали край війні між сербами і партизанськими силами Косово, яка сталася в 1998-1999 роках. Війна забрала 13 тисяч життів.

У 2008 році Косово проголосило в односторонньому порядку незалежність, яка була визнана США і 109 іншими країнами, але не Сербією і її союзниками – Росією і Китаєм. Ці країни також відмовилися прийняти Косово в ООН.

Докладніше про відносини між Косово і Сербією читайте в матеріалі Костянтина Федоренка "Косовський запал для "порохової бочки Європи"" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".