UA / RU
Підтримати ZN.ua

Президент Єгипту Ас-Сісі переобрався на третій термін

Він керуватиме країною до 2030 року

Президент Єгипту Абдель-Фаттах Ас-Сісі був переобраний на третій термін, продовживши своє правління до 2030 року. Як повідомив 18 грудня голова Національної виборчої комісії Хезем Бадаві, Ас-Сісі отримав 89,6% голосів виборців на виборах 10-12 грудня. За його словами, в голосуванні взяли участь рекордні 66,8% з 67,3 мільйона зареєстрованих виборців країни. Перемога Ас-Сісі, який мав трьох маловідомих суперників, не стала несподіванкою. На попередніх двох виборах він отримав 97% голосів.

Стрімке зростання цін (інфляція сягає 35%) та валютна криза мали стати основним фоном для висунення кандидатури Ас-Сісі на третій термін. Але вибух війни між Ізраїлем і ХАМАС на кордоні Єгипту в жовтні змінив розрахунок, зміцнивши імідж колишнього фельдмаршала як світового державного діяча і потенційно принісши Каїру свіжі вливання іноземної готівки, пише Bloomberg.

Читайте також: Єгипет таємно планував поставляти ракети в Росію — The Washington Post

«Він отримав сильніший мандат, ніж зазвичай, і Газа відіграла велику роль у згуртуванні єгиптян навколо нього. Це зміцнить його позиції в майбутніх переговорах з міжнародними кредиторами», – вважає Ріккардо Фабіані, директор проектів у Північній Африці в Брюссельській кризовій групі.

За правління Ас-Сісі борги Єгипту в іноземній валюті зросли до 165 мільярдів доларів, що є одним з найвищих показників на ринках, що розвиваються. Занепокоєння інвесторів щодо дефолту зменшилося за останні тижні, але облігації країни все ще торгуються на рівні, близькому до проблемного.

Ас-Сісі вперше обійняв посаду в 2014 році – через рік після підтриманого військовими повстання, яке скинуло ісламістського президента Мухаммеда Мурсі. Як на тих виборах, так і на наступних, у 2018 році, він зіткнувся з символічними суперниками і прийшов до перемоги. Після референдуму 2019 року президентський термін був збільшений з чотирьох років до шести.

Читайте також: Єгипет веде переговори щодо закупівлі пшениці в Казахстані за рахунок кредиту від ОАЕ

Переобрання 69-річного президента не дає йому жодного перепочинку від кризи, що розгортається в Єгипті. Одразу ж йому доведеться балансувати між занепокоєнням населення, яке платить все більше за їжу, електроенергію і транспорт після трьох девальвацій валюти з початку 2022 року, і закликами Міжнародного валютного фонду продати більше державних активів.

Будучи контактною особою для західних лідерів, які намагаються зупинити ескалацію конфлікту між Ізраїлем і ХАМАС, Ас-Сісі публічно закликав Ізраїль припинити наступ на палестинський анклав. Він також відкинув пропозицію Єгипту прийняти у себе біженців з Гази – кроку, який, на думку багатьох, може призвести до їхнього постійного переміщення і створити загрозу безпеці на Синайському півострові.

Читайте також: Єгипет звільнили від "русо туристо": відгукнулися санкції, запроваджені ще на початку війни

Нагадаємо, за даними The Wall Street Journal, Росія намагається отримати частини оборонних систем, які вона експортувала Єгипту – намагаючись поповнити величезні запаси зброї, які витрачається на війні в Україні.