Президент Філіппін Фердинанд Маркос-молодший у п'ятницю, 17 листопада, зустрівся з лідером Китаю Сі Цзіньпіном, шукаючи шляхи зниження напруженості в Південно-Китайському морі і відновлення доступу філіппінських рибалок до рибальських угідь. Про це повідомляє Reuters.
Філіппінам і Китаю необхідно продовжувати спілкуватися, і ця зустріч є ключовою частиною процесу підтримки миру, а також збереження відкритих морських маршрутів і повітряних шляхів над Південно-Китайським морем, заявив Маркос журналістам на полях саміту АТЕС у Сан-Франциско.
"Ми намагалися знайти механізми для зниження напруженості в Південно-Китайському морі", - додав Маркос, не уточнюючи деталей.
Він висловив стурбованість інцидентами між китайськими і філіппінськими суднами, а також порушив питання важкого становища філіппінських рибалок.
"Я попросив, щоб ми повернулися до ситуації, коли китайські та філіппінські рибалки разом ловили рибу в цих водах", - сказав він.
Філіппінські рибалки скаржаться, що кораблі китайської берегової охорони заважають їм ловити рибу в частині виключної економічної зони Філіппін.
За словами Маркоса, вони із Сі погодилися з тим, що геополітичні проблеми не повинні бути визначальним елементом у відносинах двох країн.
З моменту вступу на посаду у 2022 році Маркос взяв курс на тепліші зв'язки зі Сполученими Штатами, на відміну від прокитайської позиції свого попередника.
Він, зокрема, надав Сполученим Штатам ширший доступ до своїх військових баз, у тому числі на територіях, що виходять до Південно-Китайського моря і Тайваню, чим викликав невдоволення Пекіна.
"Я не думаю, що хтось хоче воювати", - сказав Маркос.
Напруженість у регіоні, де Китай побудував штучні мілітаризовані острови, зросла цього року. Пекін претендує на більшу частину Південно-Китайського моря. Протягом останніх місяців між Китаєм та Філіппінами відбулася низка сутичок в акваторії Південно-Китайського моря. Обидві країни перебувають у територіальній суперечці в багатих на ресурси водах.