Президент Бразилії Луїс Інасіу Лула да Сілва запропонує створити «клуб миру» з Китаєм для посередництва в припиненні війни РФ проти України під час поїздки до Пекіна цього тижня, де він зустрінеться з китайським лідером Сі Цзіньпіном. Про це повідомляє FT.
Лула прагне відновити дипломатичний вплив Бразилії після відносної ізоляції попереднього уряду колишнього президента Жаїра Болсонару, але не бажає приєднуватися до західних країн, які надсилають зброю в Україну для боротьби проти російського вторгнення.
«Ми дуже зацікавлені в тому, щоб сприяти або допомогти організувати якусь зустріч, яка б призвела до мирного процесу. Президент стільки разів казав, що він багато чує про війну, але дуже мало слів про мир. Його цікавлять розмови про мир», - сказав міністр закордонних справ Бразилії Мауро Вієйра.
Раніше цього року Лула заявив, що просуватиме ідею створення групи країн-посередників, зокрема, заявляючи, що настав час для Китаю діяти.
«Я пропоную створити групу країн, які спробують сісти за стіл переговорів з Україною і Росією, щоб спробувати знайти мир», - додав він.
Деякі аналітики були налаштовані скептично.
«Бразилія - амбітна держава. Вона хоче бачити себе у світі як таку, що сприяє вирішенню проблем і відповідає на глобальні виклики. Проблема полягає в тому, що Бразилія не має можливості вплинути на результат цієї війни, і багато хто не вважає її нейтральною, враховуючи її членство в БРІКС [група, до якої входять Росія, Китай, Індія і Південна Африка]», - сказав старший науковий співробітник Центру стратегічних і міжнародних досліджень Райан Берг.
Вієйра зазначає, що поїздка до Китаю - найбільшого торгового партнера Бразилії, продемонструє повернення його країни до більш активної зовнішньої політики. За часів Болсонару Бразилія здебільшого уникала багатосторонніх ініціатив на користь тісних відносин з ідеологічними союзниками, такими як США за часів колишнього президента Дональда Трампа.
Лула вирушить до Китаю в неділю, 26 березня, після того, як його поїздка була відкладена на день через хворобу. Він зустрінеться з Сі в Пекіні на початку наступного тижня.
Його візит відбудеться через кілька днів після того, як Сі зустрівся з главою Кремля Владіміром Путіним у Москві. Путін підтримав китайський мирний план, який був розкритикований Вашингтоном за те, що він пропонує РФ спосіб легітимізації її територіальних завоювань.
Лула є одним з багатьох лідерів країн Латинської Америки та країн, що розвиваються, які намагаються зберігати нейтралітет щодо війни і висловлюють занепокоєння зусиллями Заходу з надання зброї Україні. Минулого місяця він відмовився перепродати Німеччині танкові боєприпаси, заявивши, що Бразилія є «країною миру».
Під час телефонної розмови з президентом України Володимиром Зеленським Лула пообіцяв відвідати країну у «слушний момент». Але обидва лідери опублікували різні повідомлення після переговорів.
Якщо Зеленський наголосив на «важливості дотримання принципу суверенітету і територіальної цілісності держав», то Лула підкреслив відданість Бразилії «будь-якій ініціативі, пов'язаній з розбудовою миру і діалогом».
Глава МЗС Бразилії пообіцяв відновити зовнішньополітичну традицію країни «підтримувати контакт з кожною країною».
І Китай, і Росія є важливими торговельними партнерами Бразилії. Болсонару відвідав Москву незадовго до початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну в лютому минулого року, щоб забезпечити постачання добрив для бразильського агробізнесу. У торгівлі Бразилії з Китаєм переважають сировинні товари.
Китай намагається позиціонувати себе як «нейтрального посередника» у війні РФ проти України, незважаючи на розвиток відносин з Росією. Пекін запропонував «мирний план», закликаючи до переговорів. Документ Пекіна розкритикували деякі західні лідери. Більше про позицію Китаю читайте в статті ексочільника МЗС України Павла Клімкіна «Китайський маджонг».