UA / RU
Підтримати ZN.ua

Премію Вчитель світу-2019 отримав монах-францисканець з сільської школи в Кенії

Переможців оголосили на Глобальному форумі з освіти і навичкам, який відбувся в Дубаї.

Монах-францисканець і учитель природничих наук з Кенії Пітер Табічі став лауреатом премії Вчитель світу(The Global Teacher Prize) за 2019 рік. Ця премія заснована фондом мільярдера з Дубая Санні Варіння. Переможців оголосили на Глобальному форумі з освіти і навичкам, який відбувся в кінці минулого тижня.

Пітер Табічі - вчитель природничих наук і брат-францисканець, який віддає 80% свого щомісячного доходу на благодійність, повідомляється на сайті премії The Global Teacher Prize.

Пітер викладає в змішаній денній середній школі у віддаленій полузасушливій частині Кенійської рифтової долини. 95% його учнів – діти з бідних сімей, майже третина з них - сироти або мають лише одного з батьків, а багато залишаються без їжі вдома. Зловживання наркотиками, підліткова вагітність, передчасний відхід з школи, молоді шлюби і самогубства - звичайне явище.

Перевернути життя в школі, де є тільки один комп'ютер, поганий інтернет і співвідношення учнів і вчителів 58:1, - завдання не з легких, крім того, щоб дістатися до школи, учні повинні пройти 7 км по дорогах, які стають непрохідними в дощову пору року.

Однак Пітеру вдалося неможливе. Він організував клуб з виховання талантів і створив шкільне наукове товариство, допомагаючи учням розробляти дослідницькі проекти такої якості, що 60% тепер можуть претендувати на національні конкурси. Його сільська школа стала першою в загальнонаціональній категорії. Команда математиків отримала право взяти участь у Міжнародному науково-технічному ярмарку INTEL-2019 в Арізоні, США, до якого вони готуються. Його учні також отримали нагороду від Королівського хімічного товариства за розробку з використання місцевих рослин для вироблення електроенергії.

Змусивши своїх учнів повірити в себе, Пітер і четверо його колег значно поліпшили успішність і самооцінку дітей. За три роки кількість учнів подвоїлася і досягла 400, а число випадків недисциплінованості скоротилося з 30 на тиждень до трьох. У 2017 році лише 16 з 59 учнів пішлши у коледж, а в 2018 році 26 учнів здали іспити в університет і коледж. Досягнуті, зокрема, успіхи дівчаток, і тепер дівчатка лідирують у всіх чотирьох тестах, проведених у минулому році.

Нагадаємо, присудження премії Вчитель світу проводиться за підтримки віце-президента і прем'єр-міністра ОАЕ, правителя емірату Дубай Мухаммеда бін Рашида Аль Мактума. Премія покликана привернути увагу до тієї ролі, яку відіграють педагоги в сучасному світі. Відбір конкурсантів проводить журі, в яке входять державні діячі, вчені, журналісти, підприємці.

Церемонія нагородження кращого в світі вчителя відбулася в Дубаї 24 березня. Розмір премії, отриманої кенійцем, склав мільйон доларів.

В Україні національний відбір називається Global Teacher Prize Ukraine і проходить щорічно. Організатори вибирають кращого вчителя, дарують йому грошову премію (в 2018 це було 250 тис. гривень), поїздку на спеціалізований форум для викладачів в ОАЕ, а також рік безкоштовного навчання. Конкурс покликаний підняти престиж і популяризувати професію вчителя.

В Україні у 2018 році переможцем став Олександр Жук, викладач інформатики з Запорізької спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату "Джерело". У 2019 році національний відбір Global Teacher Prize Ukraine почнеться в квітні. Можна взяти участь самому або номінувати вчителя.

Детальніше про підвищення престижності професії вчителя читайте у матеріалі Оксани Онищенко "Поганяючи коня, не втратити голову" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".