UA / RU
Підтримати ZN.ua

Повстанці у М'янмі заявили про контроль над ключовим містом біля кордону з Китаєм

Повстання проти військової хунти набуває все вищого рівня координації та планування.  

Альянс груп повстанців у М'янмі отримав контроль над ключовим містом уздовж північного кордону країни з Китаєм після тижнів запеклих боїв з військами хунти. Про це йдеться в заяві, опублікованій пізно ввечері в п'ятницю, 5 січня, повідомляє Reuters.

Повстанський "Альянс трьох братів" заявив, що взяв під свій контроль місто Лауккай після того, як там здався регіональний штаб військових.

Читайте також: Верховний суд М'янми відхилив апеляції ув'язненої екслідерки Аун Сан Су Чжі

Отримання контролю над містом є черговою перемогою в широкомасштабному наступі повстанців, який розпочався в жовтні минулого року і став найбільш значною загрозою для військового уряду М'янми відтоді, як хунта захопила владу в країні в результаті перевороту в 2021 році.

"Весь регіон Кокан (Лауккай) став територією, де більше немає Військової ради М'янми", - йдеться в заяві.

Речник хунти не відповів на прохання Reuters прокоментувати ситуацію.

Альянс повстанців складається з трьох угруповань з великим бойовим досвідом. Їх супроводжували бійці слабко організованих Народних сил оборони, яких підтримував паралельний Уряд національної єдності М'янми — це свідчить про те, що повстання набуває все вищого рівня координації та планування.

Збройний конфлікт між військовими і повстанськими групами розгорівся на півночі М'янми з кінця жовтня. Сусідній Китай, який сприяв діалогу між сторонами, закликав до припинення вогню.

Лауккай має репутацію грального центру та осередка інтернет-шахрайства. Китай, ключовий союзник хунти, останніми місяцями дедалі більше розчаровується відсутністю дій з боку військових М'янми щодо закриття центрів шахрайства. На початку свого наступу в жовтні повстанці заявили, що їхні ключові цілі включають зачистку центрів шахрайства.

Наприкінці грудня Китай закликав своїх громадян покинути територію поблизу міста Лауккай, посилаючись на загрозу безпеці.

Захоплення Лауккай "знаменує собою падіння першого регіонального оперативного командування", заявив політичний аналітик Є Міо Хейн. Військові М'янми мають більше десятка регіональних оперативних командувань, розкиданих по всій країні.

Читайте також: Військові Китаю проводять навчання біля М'янми: за останній місяць прикордонна зона стала “гарячою точкою”

Військовий переворот у М'янмі відбувся у лютому 2021 року. Генерали називають його відповіддю на порушення на виборах 2020 року, на яких партія колишньої лідерки країни Аун Сан Су Чжі перемогла з великою перевагою. При цьому, доказів порушень військові не надали.

Експерти вважають, що хунта намагається назавжди придушити лідерку, яка в минулому вже багато років провела під домашнім арештом. У червні 2022 року Су Чжі переводили до одиночної тюремної камери в столиці країни. ЇЇ контакти з навколишнім світом обмежені. Крім того, під вартою перебувають деякі соратники Су Чжі.