Велика Британія та Європейський Союз намагаються укласти торговельну угоду, яка буде регулювати відносини між сторонами після Brexit. Однак, провал торговельної угоди, ймовірно, призведе до хаосу у торговельних відносинах, втрати прибутків фінансових ринків та величезної економічної шкоди, пише Reuters.
Для прикладу, можна навести кілька можливих варіантів розвитку подій, якщо угода між сторонами не буде укладена.
Англійська валюта
Інвестори та банки розраховували на те, що торговельна угода між ЄС та Британією буде укладена, тому відсутність договору неминуче вдарить по британському фунту. Настрій інвесторів неабияк змінився, коли вони дізналися, що дедлайн вже близько, а угода, яка повинна охоплювати річний обсяг торгівлі на суму майже один трлн доларів фактично зайшла в глухий кут, до того ж, відтоді британський фунт також впав.
Після британського референдуму щодо виходу з ЄС у 2016 році британський фунт похитнувся.
Торгівля
У разі відсутності угоди про торгівлю з ЄС Велика Британія за одну ніч втратить доступ до єдиного європейського ринку з 450 мільйонами споживачів.
Світова організація торгівлі запровадить новий британський глобальний тариф на імпорт ЄС, тоді як ЄС запровадить загальний зовнішній тариф на імпорт Великої Британії.
Такі «бар'єри» можуть перешкоджати торгівлі, і, як очікується, ціни для британських споживачів та бізнесу зростатимуть.
Пункти пропуску на кордонах також можуть почати давати збій в роботі. Експерти заявляють, що у Великій Британії навіть можливий дефіцит певних продуктів, оскільки вона імпортує 60% свіжих продуктів, а також можливі перебої з експортом британської баранини до ЄС.
Будь-які зриви найбільше відчуватимуть сектори, які покладаються на своєчасні ланцюжки поставок, включаючи автомобілі, їжу та напої. Інші сектори, які теж постраждають, включають текстиль, фармацевтику та нафтопродукти.
ЄС є найбільшим торговельним партнером Великої Британії, на який припадало 47% британської торгівлі в 2019 році. Навіть уклавши угоду, торговельні відносини між сторонами буде досить важко регулювати.
Автомобільний сектор
Вплив відсутності торговельної угоди різко відчує автомобільна промисловість як у Великій Британії, так і в ЄС. Британські автовиробники зіштовхнуться із 10% тарифом на весь експорт автомобілів до ЄС. Багато британських заводів втратять прибуток.
Товариство автовиробників та торговців вважають, що Brexit без угоди скоротить виробництво автомобілів у Великій Британії на два мільйони одиниць протягом наступних п'яти років і знизить здатність британської автопромисловості розробляти наступне покоління автомобілів з нульовим рівнем викидів.
Економіка
Довгостроковий економічний вплив може бути серйозним як для Великої Британії, так і для 27 інших країн-членів ЄС.
Згідно з прогнозами, відсутність торговельної угоди знищить потенційне зростання британської економіки в 2021 році, одночасно сприяючи зростанню інфляції та безробіття в країні.
Торговельні тарифи можуть вдарити по таких частинах економіки, як виробництво.
Згідно з економічними дослідженнями, невдалий Brexit - різкий, безладний розкол, може коштувати ЄС до 33 мільярдів євро щорічного експорту, причому найбільше постраждають Німеччина, Нідерланди та Франція.
Економічний шок буде відчуватися нерівномірно в континентальній Європі, найбільше постраждають Ірландія, Нідерланди, Данія, Франція, Німеччина, Швеція, Португалія, Польща.
Інститут економічних досліджень Галле прогнозує, що компанії ЄС, які експортують свою продукцію до Великої Британії, можуть втратити понад 700 тисяч робочих місць, якщо не буде укладено торговельної угоди.
Північна Ірландія
Обидві сторони хочуть уникнути «прикордонної напруженості» між Північною Ірландією та Республікою Ірландія, яка знаходиться в ЄС. Реалізація протоколу Північної Ірландії, який є частиною угоди про вихід з Європи буде ускладнена без торговельної угоди.
Відповідно до договору, Північна Ірландія фактично залишається на єдиному товарному ринку ЄС, на відміну від решти Сполученого Королівства.
Як саме працюватимуть торговельні норми та оформлення документів між Великою Британією та Північною Ірландією, поки незрозуміло.
Обидві сторони, швидше за все, будуть звинувачувати одна одну, якщо угоди не буде досягнуто. До того ж, Європа буде розколота, як тільки вона більш різко відчує на собі конкуренцію з боку Китаю, Росії та наслідки пандемії COVID-19.
До того ж, ЄС фактично «втратить» одну з провідних військових та «розвідувальних» держав Європи, другу за величиною європейську економіку та єдиний фінансовий капітал, який може конкурувати з Нью-Йорком. Після виходу з ЄС Велика Британія стане більш залежною від свого союзу із США.
Міжнародний фінансовий капітал фактично готовий до Brexit, оскільки торговельна угода ніколи не охоплювала найбільш конкурентоспроможну галузь Великої Британії у світовому масштабі.
Лондон є центром світових валютних ринків, на які припадає 43% світового фінансового обороту.
Британська столиця також є глобальним центром торгівлі євро, що стане головним болем для Європейського центрального банку, резюмує Reuters.