UA / RU
Підтримати ZN.ua

Пострадянські сусіди орієнтуються на російську владу — Financial Times

Перебіг війни в Україні матиме значний вплив на Білорусь, Молдову, Вірменію, Азербайджан та Грузію.

Після розпаду СРСР у 1991 році Кремль визначив своїм пріоритетом збереження панівного становища в нових незалежних колишніх радянських республіках на західних і південних кордонах Росії. Це стало однозначно зрозумілим після приходу до влади Владіміра Путіна у 1999-2000 роках, який побудував авторитарну систему з більш жорсткою зовнішньою політикою.

Методи Москви включали підтримку сепаратистських рухів і забезпечення залежності сусідів від Росії в питаннях енергетики, торгівлі та інвестицій. Зараз вплив Росії на сусідні країни перебуває під тиском. Вторгнення в Україну в лютому 2022 року змусило Москву виглядати в кращому випадку як ненадійний гарант регіональної безпеки, а в гіршому — як загрозу територіальній цілісності та незалежності деяких пострадянських держав. Військові успіхи України у другій половині 2022 року створили враження, що Росія може зазнати незворотної втрати влади в регіоні. Однак картина не така однозначна, повідомляє Financial Times.

П'ять країн ілюструють цю тезу: Білорусь, Молдова, Вірменія, Азербайджан і Грузія. У кожній з цих країн бойові дії в Україні матимуть значний вплив на майбутній розвиток подій. Регіональний вплив Росії зростатиме або зменшуватиметься в міру того, як вона досягатиме або не досягатиме своїх амбіцій щодо поділу України й виключення її з систем західних альянсів. Сьогодні російська присутність залишається сильною в деяких з п'яти країн, в той час, як в інших вона зменшилася, але не зникла повністю.

Читайте також: Росія вербує білоруську молодь до своїх військових вишів

Найбільш очевидним прикладом російського домінування є Білорусь, оскільки війна в Україні ще більше втягнула режим Лукашенка під вплив Москви. Однак варто зазначити, що Кремль досі не зробив жодної спроби поглинути Білорусь у склад Росії й не змусив свого сусіда стати повноправним учасником війни.

У Молдові, навпаки, російський вплив зменшився після вторгнення Росії в Україну. Минулого тижня в західних столицях було певне занепокоєння, коли лідери Придністров'я звернулись до Росії по захист. Молдова відчуває себе підбадьореною отриманою обіцянкою щодо можливого членства в ЄС. Але їй доведеться діяти обережно. Значна частина населення Придністров'я складається з етнічних росіян і російськомовних, і вони можуть перетворитися на троянського коня для Москви, якщо молдовський уряд не впорається з реінтеграційними зусиллями.

Становище Росії у Вірменії зруйнувалося після того, як Кремль не зробив нічого, щоб запобігти захопленню Азербайджаном у вересні Нагірного Карабаху. Цей епізод зруйнував вірменський погляд на росіян як на захисників, що панував з початку 19 століття. Однак Вірменія продовжує покладатися на Росію в енергетичному плані, і Москва досі має військову базу на вірменській землі. З іншого боку, напад на Нагірний Карабах загострив відносини Азербайджану із Заходом і зблизив країну з Росією, хоча Баку сповнений рішучості зберегти свою незалежність.

Читайте також: Грузія наслідує приклад Путіна — Індекс Східного партнерства

У Грузії Москва здійснює вплив через Абхазію і Південну Осетію, два підтримувані Кремлем сепаратистські регіони. Однак значна частина населення Грузії рішуче виступає за членство в ЄС, шлях до якого відкрився з 2022 року.

У цих пострадянських країнах престиж і влада Росії вже не такі, як три роки тому. Однак регіон також не інтегрований із західними демократіями. Змагання між Москвою і Заходом, схоже, триватиме, і в центрі уваги буде Україна.