Українське посольство в Болгарії виявилося замішаним у неабиякий скандал. Там вручили нагороду від імені голови Верховної Ради Руслана Стефанчука за особливі заслуги перед українським народом відомій у Болгарії особі. Як водиться, в урочистій обстановці, під бліци фотографів.
Про це болгарським ЗМІ стало відомо з повідомлення, розісланого в ЗМІ прес-центром партії «ДПС-Нові початки» лідером якої є відзначений нагородою Делян Пеєвські. У короткому листі йдеться про те, що медаль була вручена Олесею Ілащук, послом України в Болгарії. Вона подякувала голові «ДПС-Нові початки» Деляну Пеєвському за підтримку протягом 1000 днів російської агресії в Україні.
Скандал вибухнув через кілька днів після нагородження, повідомляє болгарська редакція Радіо Свобода.
Люди, які підтримують Україну в якості активістів і волонтерів, пише видання, вперше звинуватили країну в тому, що вона нагородила цього депутата медаллю за «особливі заслуги перед українським народом». Причиною обурення став той факт, що Пеєвські був покараний за корупцію двома країнами - США та Британією. Зокрема, Делян Пеєвські звинувачується Сполученими Штатами в корупції та піддається санкціям відповідно до «Акта Магнітського», а Софія вже багато років безуспішно бореться з його впливом у багатьох сферах суспільного та політичного життя. У листопаді 2024 року ставлення партій до його дій заблокувало можливість формування двох чинних інституцій - парламенту та Ради міністрів. Його звинувачують у використанні своїх газет для торгівлі впливом та організації атак на журналістів та інших опонентів.
Фактично Пеєвскі був нагороджений разом із двома іншими політичними лідерами - Кирилом Петковим із «Продемократичної Болгарії» та Бойко Борисовим із ГЕРБ-СДУ, повідомило днем пізніше посольство України в Болгарії. Але ці люди не афішували своє нагородження.
Болгарія - одна з країн, яка протягом останніх трьох років активно допомагає Україні в межах своїх можливостей. Ця допомога часто не є відкритою й іноді заперечується публічно.
«Я не буду хвалитися медаллю від України, тому що мої заслуги незмірно малі порівняно з тими людьми, які віддали свої життя за збереження своєї землі», - написав Кирил Петков у п'ятницю. Петков також заявив, що його підтримка України залишатиметься сильною незалежно від того, що відбувається в Європі та США, тому що «це не питання політики, медалей або інтересів, а питання цінностей».
Бойко Борисов ще не отримав свою нагороду, але його партія була «проінформована» про це в середу, повідомили в ГЕРБ, пише видання.
Новина про нагородження Пеєвського викликала різку реакцію громадськості, яка вважає це серйозною дипломатичною помилкою.
Критики пов'язують нагороду зі спробами Пеєвського представити себе євроатлантистом, незважаючи на те, що США і Велика Британія наклали на нього санкції за корупцію. ГЕРБ і Пеєвський часто заявляють, що займають тверду євроатлантичну позицію. Але протягом багатьох років вони неодноразово підтримували рішення на користь Росії. Прикладом тому слугує кабінет Борисова-3, за якого було побудовано газопровід «Турецький потік». Він дав змогу обійти Україну при постачанні газу в Європу.
Однак ГЕРБ і Пеєвські публічно дистанціювалися від Росії, коли почалася війна в Україні.
У МЗС України поки не коментували подію, хоча ЗМІ Болгарії пишуть, що зверталися до них по коментар.
Нагадаємо, посол України в Болгарії Олеся Ілащук, яку президент Володимир Зеленський затвердив на посаді 23 грудня 2022 року, раніше не мала жодного дипломатичного досвіду і працювала гештальт-психологом і сексологом. До роботи послом Ілащук позиціонувала себе як «клінічний психолог, системно-сімейний терапевт, гештальт-терапевт, сексолог-консультант». У самому профілі жінка виставляла особисті фотографії та різну інформацію про себе. На скандал відреагували в МЗС України, зазначивши, що Ілащук вивчала «Країнознавство» на кафедрі міжнародних відносин факультету історії, політології та міжнародних відносин Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича.