UA / RU
Підтримати ZN.ua

Посол Росії в ЄС запевняє, бойкоту параду в Москві на 9 травня немає – WSJ

При цьому він висловив здивування, чому сьогодні Захід не хоче співпрацювати з Росією, як 70 років тому.

Посол Росії в ЄС Володимир Чижов неодноразово висловлював своє невдоволення рішенням багатьох лідерів Європи не брати участь у військовому параді на 9 травня в Москві. Однак сьогодні російський дипломат змінив тон своєї риторики.

Як повідомляє Wall Street Journal, під час прес-конференції в Брюсселі він заявив, що Кремль зовсім не хвилює рішення лідерів ЄС бойкотувати свято Дня перемоги в Москві. Хоча він висловив здивування, чому 70 років тому під час Другої світової війни Захід міг співпрацювати з СРСР, а нині з Росією не хоче.

Видання пише, що російські чиновники не приховують, що під час відзначання 70-ї річниці з Дня перемоги над Третім рейхом вони збираються провести паралель між співпрацею Кремля в часи війни з США, Великобританією та іншими Союзниками і тим, наскільки холодні відносини між Росією і Заходом через війну в Україні.

В цей же час, більшість лідерів ЄС відмовилися їхати на парад в Москву саме через російську агресію проти України і анексію Криму, щоб не спостерігати за маршем армії, яка бере участь у сучасній європейській війні. Це вперше європейці ігнорують свято Дня перемоги в Росії. В цей же час, Чижов запевнив, що ніякого бойкоту немає. Кремль чекає в гості лідерів 20 країн, а всі решта "не приїдуть через свято вдома".

"Це не схоже на якісь політичні сигнали. А якщо хтось хоче послати політичний сигнал, то я гадаю, це не найкращий привід. Є моменти в нашому житті, які не повинні бути політизовані", - сказав російський дипломат.

Він також звинуватив лідерів Заходу в тому, що вони "забули історичний урок своїх країн, який свідчить про те, що держави з різними поглядами теж можуть співпрацювати". Видання пише, що Чижов говорив 70 хвилин і часто переходив на роздуми про історію "в стилі Москви".

Він навіть кілька разів негативно висловився про опис СРСР як тоталітарної і брутальної диктатури, яка на початку війни співпрацювала з Третім рейхом. У відповідь журналісти запитали Чижова про героїзацію у Росії Йосипа Сталіна – радянського диктатора, винного у смерті мільйонів людей.

"Героїзм народів і армії не повинен бути перенесений на лідерів того часу. Хоча є люди, для яких він досі національних герой. Багато хто вважає його диктатором, яким він, мабуть і був. Але це все особисті погляди", - прокоментував російський дипломат.

Він також закликав не порівнювати минулорічну окупацію Криму армією Росії з вторгненням Третього рейху в Чехословаччину. За його словами, в Криму "ніякої анексії не відбулося", а окупація – це нібито "волевиявлення народу".

Цього року більшість лідерів Європи відмовилися їхати на парад в Москві з нагоди Дня перемоги через військову агресію Росії проти України. В Москві заявили, що європейці не хочуть святувати 9 травня разом з президентом Володимиром Путіним нібито "через тиск США". В цей же час, видання The Times писало, що Європі не варто ігнорувати 70-ту річницю Дня перемоги і святкування в Росії. Навпаки, Заходу варто скористатися Днем перемоги проти Путіна, продемонструвавши, що санкції і тиск не націлені проти росіян, а саме проти некомпетентного президента.

В цей же час, в інтерв'ю виданню Colta Лілія Шевцова, старший науковий співробітник інституту Брукінгса – одного з найважливіших аналітичних центрів США, мілітаризація обернеться для Росії катастрофою і прискорить падіння системи. Вона нагадала про виведення, зробленому аналітиком цивілізацій Арнольдом Тойнбі: держава, яка тисне на педаль мілітаризації і пошук ворога, вступає на шлях самогубства.