UA / RU
Підтримати ZN.ua

Порошенко не досягнув в Саудівській Аравії конкретних домовленостей, тому що не зустрівся з принцом - експерт

Саме наслідний принц відповідає за стратегічний розвиток країни.

Програмою візиту Порошенка в Саудівську Аравію та Об'єднані Арабські Емірати передбачалося обговорення питань двостороннього інвестиційного, торговельно-економічного і військово-технічного співробітництва. Але результати візиту можна охарактеризувати лише як потенційно успішні. Угода про співробітництво між Україною і Саудівською Аравією в області оборони не підписана, хоч і узгоджена, а підписані міжурядовий меморандум про інвестиційне співробітництво у сфері сільського господарства та меморандум про взаєморозуміння між Державним космічним агентством України і Космічним агентством ОАЕ у сфері дослідження космосу є лише рамковими документами, які вимагають якісного наповнення і перетворення їх у конкретні домовленості.

Про це пише експерт Олександр Воронов у своїй статті для DT.UA. На думку автора, досягти конкретних домовленостей у Саудівській Аравії не вдалося, тому що український президент не зустрівся з наслідним принцом, віце-прем'єр-міністром і міністром оборони КСА Мухаммадом бін Сальманом.

Справа в тому, що саме принц відповідає за стратегічний розвиток країни і курує програму "Бачення Королівства Саудівська Аравія 2030". Головним моментом стратегії є збільшення ненафтових надходжень до бюджету в шість разів - з 43,5 до 267 млрд дол. у рік. Ненафтова частка у ВВП королівства повинна складати 50% (зараз 16%). Це загальні рамки, що визначають напрямок руху, щоб зіскочити з "нафтової голки".

У КСА планується розгорнути власний ВПК, щоб до 2030-го місцева промисловість покривала до 50% військових потреб. Це планують забезпечити шляхом прямих інвестицій, створення спеціалізованих інтегрованих промислових комплексів і розвитку стратегічного партнерства з провідними світовими компаніями, що забезпечить трансфер в Саудівську Аравію відповідних технологій, виробництв, обслуговування, науково-дослідних робіт. Окремий акцент у цьому контексті зроблено на військовій авіації.

"Під цю конкретну схему в травні 2017-го створений і конкретний механізм реалізації - Саудівська компанія військової промисловості. Створив її той самий Публічний інвестиційний фонд КСА, який відвідав Порошенко", - відзначає Воронов.

За даними SIPRI, в 2016 р. Саудівська Аравія зайняла четверте місце в світі за обсягами військових витрат (63,7 млрд дол.). І це після зниження в порівнянні з 2015-м, коли вони досягали 82,2 млрд дол.

"Здається, є заради чого працювати. Молодий саудівський наслідний принц, з яким, на жаль, зустріч нашого гаранта не відбулася, дуже активно просуває своє творіння - стратегію, а напрямок ВПК, як міністр оборони, тримає під особистим контролем. Механізм створений, бюджет виділений. Потрібно тільки не спізнитися", - підкреслює експерт.

Детальніше про співпрацю з Саудівською Аравією та ОАЕ читайте у статті Олександра Воронова "Аравійська стратегія України" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".