UA / RU
Підтримати ZN.ua

Поразка популістів на виборах у Польщі може призвести до їх повного краху - NYT

Правляча партія в Польщі програла на виборах мерів у великих містах, у тому числі у Варшаві.

У минулі вихідні центристська коаліція перемогла правлячу популістську партію з антиіммігрантською політикою "Право і справедливість" (ПіС), яку очолює Ярослав Качиньський, на виборах мерів у великих містах, у тому числі у Варшаві. Партія Качинського як і раніше зберігає контроль у глибинці країни, але у всіх великих містах вона зазнала невдачі, пише The New York Times.

Під час першого туру виборів, який відбувся 21 жовтня, ПіС програла у Варшаві, Лодзі, Познані, Вроцлаві та Любліні. Ситуація правлячої партії стала ще гірше, коли 4 листопада стало відомо, що опозиція перемогла у Гданську, Кракові, Щецині, Кельце і Радомі. Навіть сестра прем'єр-міністра Анна Моравецька, яка балотувалася в мери провінційного міста Оборнікі-Шльонські, програла опозиційному кандидату. Він обігнав її на 70% голосів. Загалом, із 107 міст, в яких обирали градоначальників, ПіС виграла лише в 6 більш-менш великих містах, і здобула перемогу в маленьких.

Хоча партія Качиньського і отримала найвищий рівень підтримки - 34% - на виборах у 16 провінційних асамблеях Польщі, коаліція "Громадянська платформа" відстала всього на сім відсотків, отримавши 28% голосів виборців. Третє і четверте місце зайняли опозиційні партії - "Польська селянська партія", що набрала 13%, і "Союз демократичних лівих сил", який отримав 6.6%. В результаті більшість провінційних асамблей (дев'ять або десять з 16) будуть контролюватися опозицією.

Місцеві вибори в Польщі мають велике значення, оскільки провінційні асамблеї контролюють розподіл коштів, що виділяються ЄС (Польща є найбільшим бенефіціаром, щорічно отримуючи близько 14 мільярдів євро). Крім того, вони відображають ймовірний результат парламентських виборів, які відбудуться в Польщі наступної осені. Результати місцевих виборів показують, що "Право і справедливість" може розраховувати тільки на одну третину голосів поляків. Якби заплановані на наступний рік вибори відбулися сьогодні, партія втратила б владу. Чи зможе вона повернути свої позиції протягом наступних 12 місяців, залежить від того, наскільки добре опозиція зуміє скористатися ситуацією.

За останні кілька років ПіС прийняла ряд антидемократичних заходів, щоб зміцнити свою владу, і розраховувала на перемогу на цих місцевих виборах, щоб встановити повний контроль над Польщею. З цієї причини правляча партія витратила багато коштів на кампанію. ЗМІ, що публічно підтримують "Право і справедливість", атакували опозицію впродовж усієї передвиборчої кампанії, особливо концентруючись на "Польській селянській партії", закликаючи до усунення партії з політичної арени. Це виявилося серйозною політичною помилкою, оскільки виключає можливість співпраці між сторонами і фактично позбавляє Качиньського єдиного потенційного партнера по коаліції, об'єднуючи опозицію.

Опозиція отримала високі результати завдяки мобилізованному електорату. Явка побила рекорд 1989 року, коли відбувся крах комунізму, досягнувши 55% (на відміну від 47% чотири роки тому).

Піс зробила кілька фундаментальних помилок. Виявляється, навіть популізм може бути перебільшений. Гасла правлячої партії перетворилися на показну брехню. Крім того, міністр юстиції Збігнєв Зьобро наказав Конституційному трибуналу Польщі перевірити угоди Європейського Союзу на конституційність, що багато виборців розцінили як перший крок до потенційного виходу Польщі з ЄС. Це було величезною помилкою, оскільки підтримка євроінтеграції Польщі перевищує 80% і є найвищою в Європі.

ЄС уважно стежить за виборами в Польщі і, ймовірно, буде надавати ще більшу підтримку проєвропейській опозиції. Завдяки своєму великому населенню і географічно центральному розташуванню Польща є державою, яка може змінити ситуацію в Східній Європі. Якщо популізм буде переможений у Польщі, можливо, його можна перемогти і в інших країнах.

Як пише The Economist, популізм може бути на підйомі в Європі, але не в Варшаві. Правляча популістська партія добре себе почуває в глибинці, але не у великих містах.