UA / RU
Підтримати ZN.ua

Попри загрозу нападу Ірану, ізраїльтяни вийшли на антиурядові протести: що закидають прем'єр-міністру

Ізраїльтяни підозрюють, що Нетаньяху блокує перемовини про звільнення заручників.

Антиурядові мітинги спалахнули в кількох містах Ізраїлю цими вихідними, пише CNN. Десятки тисяч ізраїльтян вимагають від прем'єр-міністра Біньяміна Нетаньяху укласти угоду з терористичним угрупуванням ХАМАС, щоб звільнити понад 100 заручників, які досі утримуються в Газі.

Демонстрації, які відбуваються регулярно, відзначилися тим, що відбулися, незважаючи на термінові попередження з безпеки, оскільки Ізраїль готується до можливого удару з боку Ірану. Атака очікується після нещодавнього вбивства політичного лідера ХАМАС Ісмаїла Ганії в Тегерані.

Незважаючи на напружену ситуацію з безпекою, великий натовп людей зібрався в суботу біля Бегін Гейт в Тель-Авіві, щоб підтримати сім'ї заручників і закликати до їх звільнення з полону. На відеозаписах видно, що протестувальники розмахують ізраїльськими прапорами і тримають плакати із зображеннями ізраїльських заручників.

Біля воріт "Бегін" –  штаб-квартири ЦАХАЛ в Тель-Авіві – було чутно, як люди скандували: "Ми не здамося, звільніть заручників". Інші вигукували: "Зупиніть смерть, зупиніть втрату, людські життя понад усе!".

За даними канцелярії прем'єр-міністра Ізраїлю та Форуму заручників і зниклих безвісти сімей, в Газі утримуються 115 заручників, живих і мертвих. З них 111 були захоплені під час нападу ХАМАС на Ізраїль 7 жовтня, в результаті якого загинуло понад 1200 осіб.

У Міністерстві охорони здоров'я Гази та Організації Об'єднаних Націй порахували, що військовий наступ Ізраїлю в ізольованому палестинському анклаві призвів до загибелі майже 40 000 палестинців і вимушеного переселення майже 2 мільйонів.

Члени сімей полонених, які утримуються в Газі, піддали різкій критиці підхід прем'єр-міністра країни Беньяміна Нетаньягу до конфлікту. У опублікованій в суботу заяві асоціація, що представляє сім'ї, звинуватила ізраїльського лідера в тому, що він "пішов на ескалацію ситуації замість того, щоб укласти угоду, яка врятувала б життя людей".

Читайте також: Стратегія Нетаньягу — це довгострокова війна — Bloomberg

Гнів і нетерпіння з приводу повільних темпів звільнення заручників з Гази спалахнули цього тижня після нового повідомлення про те, що прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху розійшовся в думках із головними радниками щодо того, чи варто приймати нову угоду про звільнення заручників і припинення вогню, яку канцелярія прем'єр-міністра Ізраїлю відкинула як "некоректну".

Ізраїльський 12-й канал повідомив, що на напруженому засіданні Ради безпеки Ізраїлю в середу ввечері високопосадовці закликали Нетаньяху звільнити заручників і укласти угоду про припинення вогню з бойовиками угруповання Хамас.

Як повідомляється, керівник Моссаду Давид Барнеа сказав, що "угода вже готова і Ізраїль повинен її прийняти", а Ронен Бар, голова ізраїльської служби безпеки Шин-Бет, заявив, що, як йому здається, прем'єр-міністр не хоче бачити на столі переговорів план угоди.

Нетаньяху, у свою чергу, нібито стукнув по столу і сказав, що його команда "не знає, як вести переговори".

У заяві, що спростовує це повідомлення, офіс прем'єр-міністра  заявив, що Нетаньяху прагне звільнення заручників.

"Глава Моссаду не говорив, що угода готова і що її слід прийняти. Інформація про те, що ХАМАС нібито погодився на умови угоди, не відповідає дійсності... Всі вимоги, на яких наполягає Ізраїль, відповідають плану 27.5. Всупереч тому, що було заявлено, прем'єр-міністр нічого до них не додав, в той час як саме ХАМАС вимагав десятки змін до плану", –  йдеться у повідомленні.

Раніше повідомлялося, що Нетаньяху в останній момент додав вимоги для переговорів про припинення вогню, включаючи відмову від попередніх ізраїльських поступок.

Після виходу репортажу в ефір сім'ї заручників у своїй заяві зажадали дізнатися, "хто перешкоджає переговорам", і закликали оприлюднити інформацію про зусилля, спрямовані на досягнення угоди про звільнення заручників.

У суботу стало відомо, що ізраїльська делегація на чолі з главою служби зовнішньої розвідки країни Давидом Барнеа вирушила до Єгипту для продовження переговорів про можливе припинення вогню в Секторі Гази, які зайшли в глухий кут. 

"Чи загрожує світу війна Ізраїлю з Іраном?"  — пояснює експерт Центру близькосхідних досліджень AMES Ігор Семиволос.