Уряд Польщі сьогодні виступить із заявою, в якій пояснить суть ухвалених змін до Закону про Інститут національної пам'яті, інформує Onet.pl.
"Ця буря здивувала нас всіх, дуже здивувала. І зараз ми хочемо йти до спокійного, збалансованого, поглибленого діалогу. Я на це розраховую,і я впевнений - ми почнемо працювати з сьогоднішнього дня", - заявив спікер Сенату Польщі Станіслав Карчевський.
Він заявив також про те, що уряд сьогодні "ще точніше розповість, яке значення, кого стосується і чого ми очікуємо від цього закону".
За його словами, це діалог "з усіма, хто сумнівається".
Директор Українського Інституту національної пам'яті Володимир В'ятрович заявив про те, що новий закон про Інститут національної пам'яті, схвалений сенатом Польщі, спрямований в першу чергу на українців, які живуть зараз в цій країні.
Нагадаємо, що в ніч на 1 лютого Сенат Польщі 57 голосами ухвалив без поправок скандальний закон про Інститут національної пам'яті, де, зокрема, передбачена кримінальна відповідальність за заперечення злочинів українських націоналістів проти поляків.
У відповідь президент Петро Порошенко висловив стурбованість прийнятим сеймом скандальним законом та назвав його необ'єктивним та категорично неприйнятним.
Раніше представники комітетів відхилили пропозицію вилучити із закону запис про "злочини українських націоналістів" і не погодилися прибрати покарання за заперечення цього у вигляді позбавлення волі, тож за пропаганду "бандерівської ідеології" можна отримати штраф або потрапити за грати на 3 роки.
Міністерство закордонних справ України також висловило глибоку стурбованість у зв'язку із схваленням польським парламентом цього законопроекту. Українське зовнішньополітичне відомство закликало офіційну Варшаву до продовження конструктивного діалогу щодо чутливих для обох країн історичних питань.
Також ініціативу польських законотворців розкритикував Ізраїль, який сприйняв його як можливість покарання тих, хто вижив під час Голокосту, за їхні свідчення. У зв'язку з цим, у парламенті Ізраїлю запропонували законопроект, згідно з яким польський закон про Інститут національної пам'яті, що забороняє говорити про причетність поляків до злочинів Третього рейху, прирівнюється до заперечення Голокосту.
Розкритикували законопроект і в Держдепартаменті США, заявивши, що він може підірвати свободу слова й академічний дискурс у країні та закликали Польщу його переглянути.