Прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький записав відеоролик англійською мовою, у якому розповів про мету внесення змін у закон про Інститут національної пам'яті, передає Польське радіо.
Ролик присвячений історії період Другої світової війни та проілюстрований архівними матеріалами і фотографіями.
Очільник уряду зазначає, що Польща була під німецькою і радянською окупацією, і майже кожна польська сім'я втратила під час війни когось зі своїх близьких.
"Польща була першою жертвою Третього Рейху, а смерть і страждання в нацистських німецьких концтаборах були спільною долею євреїв, поляків і членів багатьох інших народів та етнічних груп", - додає він.
Насамкінець, Моравецький підкреслює, що заперечення Голокосту є фальшуванням історії, так само як применшення відповідальності справжніх авторів злочинів і приписування її жертвам. Тож ухвалені зміни в закон про Інститут національної пам'яті є наміром Польщі боротися з брехнею у будь-якій формі.
Нагадаємо, що в ніч на 1 лютого Сенат Польщі 57 голосами ухвалив без поправок скандальний закон про Інститут національної пам'яті, де, зокрема, передбачена кримінальна відповідальність за заперечення злочинів українських націоналістів проти поляків, а також про причетність поляків до злочинів Третього рейху.
Раніше посол Ізраїлю в Польщі розкритикувала документ, зокрема, положення про Голокост, зазначивши, що країна сприйняла його як можливість покарання тих, хто вижив під час Голокосту, за їхні свідчення.
Також, у зв'язку з цим, у парламенті Ізраїлю запропонували законопроект, згідно з яким польський закон про Інститут національної пам'яті, що забороняє говорити про причетність поляків до злочинів Третього рейху, прирівнюється до заперечення Голокосту.
Міністерство закордонних справ України також висловило глибоку стурбованість у зв'язку із схваленням польським парламентом цього законопроекту. Українське зовнішньополітичне відомство закликало офіційну Варшаву до продовження конструктивного діалогу щодо чутливих для обох країн історичних питань.
Розкритикували законопроект і в Держдепартаменті США, заявивши, що він може підірвати свободу слова й академічний дискурс у країні та закликали Польщу його переглянути.