UA / RU
Підтримати ZN.ua

Польщу можуть позбавити частини повноважень в ЄС через новий закон про ЗМІ

Єврокомісія готує перший крок до обмеження повноважень Польщі в Євросоюзі.

У понеділок, 4 січня, представник Єврокомісії Маргарітіс Шина повідомив, що Єврокомісія 13 січня розгляне ситуацію в Польщі в контексті прийняття змін до законів про Конституційний суд і контроль за державними ЗМІ.

"Це буде ознайомча дискусія, проведення якої з колегією Єврокомісарів хоче президент Єврокомісії", - сказав Шинас.

За його словами, це буде першим кроком залучення інструменту з позбавлення Польщі частині повноважень в Євросоюзі у відповідності з процедурою, яка була визначена в березні 2014 року.

Шинас зазначив, що Польща поки не відповіла на два листа віце-президента Єврокомісії Франса Тіммерманса по справах про функціонування Конституційного суду і закону про ЗМІ Польщі, які були направлені 23 та 30 грудня.

Відповідно до 7-ї статті Договору про ЄС процедуру обмеження повноважень однієї з країн Євросоюзу в рамках Співтовариства може ініціювати на Раді ЄС третина країн-членів, Єврокомісія або Європарламент. Дана процедура передбачає структурований діалог з державою-членом у випадку, якщо Єврокомісія виявила системну небезпеку для верховенства закону. Якщо така держава не реагує на попередження Брюсселя, Комісія ініціює процедуру у зв'язку з порушенням засадничих європейських цінностей, що може призвести навіть до позбавлення права голосу.

Новий польський закон про теле - і радіомовлення передбачає, зокрема, дострокове закінчення строку повноважень членів правління і наглядової ради Польського громадського телебачення (TVP) та Польського радіо (Polskie Radio).

Також, згідно зі змінами до закону, членів правління і наглядової ради буде стверджувати міністр казначейства. Таким чином, закон скасовує можливість проведення конкурсів на ці посади, а також строк повноважень членів правління і наглядової ради.

Колишній глава польського Нацбанку і екс-віце-прем'єр Польщі Лешек Бальцерович заявив, що нова польська влада, сформована партією "Право і Справедливість", ламає досягнення реформ, проводить дуже слабку економічну політику і намагається контролювати силові органи. І це свідчить про те, що польські "консерватори" намагаються повернути соціалістичну ПНР.