UA / RU
Підтримати ZN.ua

Польща намагається розвіяти тривоги Заходу з приводу судової кризи до саміту НАТО – WSJ

Нездатність врегулювати кризу в домашніх умовах може поставити Польщу в делікатне становище на міжнародній арені.

Правляча партія Польщі "Право і справедливість" на швидку руку провела через парламент новий законопроект для вирішення конституційної кризи у відповідь на критику з боку західних колег, повідомляє видання The Wall Street Journal.

Видання нагадує, що США і ЄС звинувачують владу Польщі в тому, що реформа національного Конституційного суду є антидемократичною і являє собою "систематичну загрозу" верховенства права в країні.

Консервативна партія "Право і справедливість", яка керує Польщею з листопада, працює над новим законодавством, щоб перебудувати роботу конституційного суду. Опозиція вважає, що закон вносить тільки дрібні зміни і раніше обмежує незалежність суду.

"Нездатність врегулювати кризу в домашніх умовах може поставити Польщу в делікатне становище на міжнародній арені, так само, як колишній сателіт Радянського Союзу прагне отримати більше гарантій безпеки з боку західних союзників", - йдеться в статті.

Спір призвів до збурення громадськості та судових позовів з боку Європейської комісії в Брюсселі. 1 червня виконавчий орган ЄС направив Польщі офіційне повідомлення, в якому висловлювалася стурбованість з приводу верховенства права в країні - це був перший етап судового процесу, який здатний привести до санкцій.

Остання версія законопроекту зберігає вимога уряду про те, що більшість рішень в КС повинне прийматися 2/3 голосів, і не дозволяє суду вирішувати, які справи слухати і коли. У березні КС відкинув подібні зміни, заявивши, що це буде відмовою у справедливості позивачам.

Польська опозиція напередодні, 6 липня, заявила, що новий законопроект практично не сприяє завершенню кризи.

Колишній глава польського Нацбанку і екс-віце-прем'єр Польщі Лешек Бальцерович заявляв, що нова польська влада, сформована партією "Право і Справедливість", ламає досягнення реформ, проводить дуже слабку економічну політику і намагається контролювати силові органи. І це свідчить про те, що польські "консерватори" намагаються повернути соціалістичну ПНР.