UA / RU
Підтримати ZN.ua

Поліція моралі: в Ірані після арешту померла курдська жінка, що порушила закон щодо хіджабу

Аміні заарештували за ймовірне порушення суворого закону країни про носіння хіджабу. Її родині сказали, що її відпустять із відділку міліції після «перевиховання».

Серія протестів спалахнула в Ірані після смерті 22-річної курдської жінки Махси Аміні, яка померла в лікарні 16 вересня, через три дні після арешту та, судячи з усього, побита поліцією моральності в Тегерані, пише The Guardian.

Читайте також: Іранську правозахисницю засудили до 10 років в'язниці і 148 ударів батогом за відмову від хіджабу

Демонстранти спочатку зібралися біля лікарні Касра в Тегерані, де лікувалася Аміні. Правозахисні групи повідомили, що сили безпеки застосували перцеві балончики проти протестувальників і що кількох було заарештовано. Потім тіло Аміні перевезли в її рідну провінцію Курдистан для поховання, яке відбулося вранці 17 вересня.

«Органи безпеки змусили родину Аміні провести похорони без будь-якої церемонії, щоб запобігти напруженості», — сказав Сома Ростамі з Hengaw, курдської правозахисної організації.

Гасла «смерть диктатору» на похованні 

Незважаючи на попередження, сотні людей, як повідомляється, зібралися в рідному місті Аміні Саккез для поховання. Деякі вигукували антиурядові гасла на кшталт «Смерть диктатору».

Курдські громадські організації закликали до загального страйку в усьому Курдистані.

Читайте також: В Афганістані ввели чергові заборони для жінок — не можна мандрувати поодинці і бути без хіджабу

Порушення закону щодо носіння хіджабу

Аміні відвідувала Тегеран зі своєю родиною 13 вересня, коли її заарештувала поліція моралі за ймовірне порушення суворого закону країни про носіння хіджабу. Її родині сказали, що її відпустять із відділку міліції після «перевиховання».

Свідки повідомили, що Аміні побили в фургоні для затримання, поліція це твердження спростовує. Поліція стверджує, що у Аміні стався серцевий напад,  родина Аміні не погоджується з цим описом подій.

Як і під час попередніх протестів, іранська влада на цей раз, схоже, також обмежила доступ до Інтернету.

Читайте також: Сім’ї жертв збитого в Ірані українського боїнга звернулись до Міжнародного кримінального суду

Як пише Reuters, останніми місяцями правозахисники закликали жінок публічно зняти чадру, що може призвести до ризику їх арешту за порушення ісламського дрес-коду, жорсткі правителі країни розправляються з «аморальною поведінкою».

Відповідно до іранського шаріату, або ісламського закону, запровадженого після революції 1979 року, жінки зобов’язані покривати волосся та носити довгий, вільний одяг, щоб приховати свою фігуру. Порушникам загрожує публічна догана, штраф або арешт.

Читайте також: Відповідальність за вибух біля посольства РФ взяла на себе «Ісламська держава»

Десятиліття після революції клерикальні правителі все ще намагаються забезпечити дотримання закону.