Михайло Соловйов народився 31 грудня 1999 року. Це був тяжкий день навіть за сибірськими стандартами. Температура впала нижче 50 градусів морозу. Трамваї і таксі в Новосибірську не працювали, але його мати змогла якось дістатися до лікарні і увійти в нове тисячоліття з маленьким хлопчиком на руках. Того ж дня за 3400 кілометрів у Москві Борис Єльцим, сидячи біля новорічної ялинки в Кремлі, озвучив свою доленосну промову: "Я втомився, я йду". Він передав Росію в руки нового лідера - 3.
За 18 років, впродовж яких Путін консолідував владу у своїх руках, Михайло виріс і став дужим молодиком. Тепер він гордий член місцевого військово-патріотичного клубу, а також активіст екологічного руху. Він мріє стати зв'язківцем у Збройних силах РФ. Цього тижня, 18 березня, Михайло і його однолітки вперше зможуть взяти участь у виборах президента. Не залежно від того, кого вони оберуть, Путін переможе. Але навіть цар не може завоювати час.
Про це сьогодні пише The Economist. Потенціал тих, хто не знав інших правителів окрім Путіна, став помітним в березні минулого року, коли тисячі молодих росіян по всій країні вийшли на заклик опозиціонера Олексія Навального на протест проти корупції. Путін почав з'являтися на подіях з молодими прихильниками, щоб протистояти навальному. Молодь набула майже містичного статусу в російському політичному дискурсі. Хто вони? Чого вони хочуть? Як вони бачать світ?
Щоб відповісти на ці питання, The Economist провів інтерв'ю з десятками 18-річних жителів Росії за кілька місяців до виборів. Вони перше покоління "путенят", які нічого не знають про життя до Путіна. З дня, коли він прийшов до влади, в Росії народилося близько 28 мільйонів дітей. Умови їхнього життя дуже різноманітні. Їхні погляди на політику, історію, релігію, права, національну ідентичність теж діляться на широкий спектр. Але певні тенденції все ж помітні.
"Путенята" народилися в період безпрецедентного процвітання Росії, не зважаючи на проблеми останніх років. ВВП на душу населення зріс більш ніж в шість разів з дня народження Михайла. Рівень безробіття серед молоді відносно не високий за східноєвропейськими стандартами і становить 15%. Сьогодні молоді росіяни менше п'ють, менше курять і живуть довше, ніж попередні покоління. Багато хто з них бачать можливості попереду: у них є конкретні мрії і відчуття, що вони можуть їх досягти.
"Я хочу стати архітектором і стану", - сказав Олексій Маліков з Мурманська.
Попри те, що вони зростають у Росії, вони прожили більшу частину свого життя в іншому місці - в інтернеті. Більше 90% росіян віком 18-24 роки заходять в мережу щодня, в той час як це роблять менше 50% 40-54-річних мешканців РФ і лише 15% тих, кому за 55.
"З однієї точки світу ми можемо зв'язатися з будь-ким будь-де. І це відкриває необмежені можливості і необмежені горизонти для нас", - сказав Абубакр Азаєв з Махачкали.
"Я загалом знаю, як люди живуть в Китаї, Японії і США", - додав він.
Молоді росіяни користуються Instagram і спілкуються в WhatsApp. Вони слухають російський реп і Scorpions. Абубакр зачитується "Хоббітом" Толкієна і любить британський гурт Gorillaz. Це загострене відчуття світу за межами кордонів робить "путенят" більш здатними сприймати його. Динаміка постійної конфронтації з Заходом майже не цікавить їх. Когорта наймолодших дорослих у Росії часто позитивно ставиться до Америки і Євросоюзу і менш схильна вірити, що це вороги їхньої країни. Вони довіряють інформації від друзів і родичів і все більше уникають агресивної державної пропаганди на телебаченні. Понад 70% росіян віком 18-24 роки отримують новини з інтернету, в той час, як лише 9% тих, кому за 55, читають новини на сайтах. Понад 90% тих, кому трохи більше 40, досі покладаються на телебачення.
"Вони намагаються нас переконати, що американці нас ненавидять, що американці вважають Росію місцем зла, ведмедів на вулицях і горілки", - каже Лєра Зінченко з Москви.
"Не думаю, що нас ненавидять. Я стежу за кількома людьми на Instagram, які подорожують світом. І там є одна дівчина, яка була в Америці. Вона каже, що люди там дуже добре ставилися до неї", - додала вона.
Через поєднання певних можливостей і базової відкритості змушує більшість молодих виборців дивитися на майбутнє оптимістично. В цей час, молоді люди, які сформували помітний і активний блок Навального, становлять лише невеличку частку від російської молоді. Росіяни віком 18-24 роки готові більше, ніж будь-то інший підтримати Путіна. Вони не хочуть революцію. І якщо їм дати вибір між радянською політичною системою, сучасною Росією і західною демократією, вони оберуть швидше нинішню російську систему.
Нагадаємо, що вибори президента РФ призначені на 18 березня – голосування приурочене до четвертої річниці окупації Криму Росією.
Детальніше про вибори без вибору в Росії читайте в статті Івана Валюшка "Все буде Путін" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".