UA / RU
Підтримати ZN.ua

Плани Трампа щодо відносин з Росією зламалися швидше, ніж у попередників - The Economist

Прийом Тіллерсона у Москві цього тижня був зовсім не теплим.

Зазвичай Держсекретар США Рекс Тіллерсон тримається подалі від уваги громадськості, але цього тижня він не міг її уникнути. 12 квітня американський головний дипломат прибув в Росію, попри високу напругу між двома країнами через Сирію.

Коли літак Тіллерсона приземлився, було навіть не відомо, чи зустрінеться він з президентом Володимиром Путіним. Зрештою, вони проговорили дві години. Але атмосфера була зовсім не теплою.

Про це сьогодні пише The Economist, нагадуючи, що погляди сторін на хімічні атаки в Сирії і російське втручання в американські вибори розійшлися. Єдине, про що вдалося домовитися - це про створення двосторонньої групи для обговорення війн в Сирії і Україні, а також загроз з боку КНДР.

"Рівень довіри між нашими країнами найнижчий. Дві найбільші ядерні держави не можуть мати такі відносини", - сказав Тіллерсон після зустрічі з головою російського МЗС Сергієм Лавровим.

Видання зауважує, що відносини між США і Росією дійсно погіршилися. Хоча під час виборчої кампанії минулого року Дональд Трамп постійно хвалив Путіна, називав його "дуже розумним" і "кращим лідером", ніж американський президент Барак Обама. Він відкидав усі докази російського втручання у виборчий процес у США. Коли журналіст Білл О'Райлі назвав Путіна "вбивцею", Трамп став на захист російського лідера. Все це вказувало на те, що Трамп хотів бачити у Путіні партнера чи навіть союзника. Але, схоже, сирійський президент Башар Асада поставив хрест на цій дружбі, влаштувавши хімічну атаку проти власного народу.

Під час візиту в Москву Тіллерсону довелося сперечатися з Лавровим на тему майбутнього режиму Асада. А 12 квітня Росія знову наклала вето на резолюцію Ради безпеки ООН, яка засуджувала застосування хімічної зброї у Сирії. І це теж не пішло на користь американсько-російським відносинам. Москва шість разів накладала вето на рішення Радбезу, які стосувалися сирійської війни, щоб захистити свого протеже. 12 квітня навіть Китай, який зазвичай стає на боці Росії в таких голосуваннях, утримався.

"В перші дні президенства Обама теж намагався перезавантажити російсько-американські відносини. Але до кінця його другого терміну Росія анексувала Крим, влаштувала конфлікт в іншому регіоні України і стала на бік Асада. Трамп, вочевидь, запланував більш рішуче стратегічне зближення з Росією. Але його зусилля розбилися значно швидше і драматичніше", - йдеться в статті.

Тим часом, лояльне до Демократичної партії видання Washington post зауважило, що Трамп мовчить про роль Путіна у Сирії навіть після хімічних атак. Американський президент досі не промовив ні слова критики на адресу російського.

Нагадаємо, 7 квітня з військових кораблів США були випущені 59 ракет по авіабазі урядових військ Сирії у провінції Хомс. Ракетний удар є відповіддю на хімічну атаку в сирійській провінції Ідліб.

Читайте про політичні наслідки американської акції в Сирії в статті Олексія Коваля "Трамп пориває з доктриною невтручання" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".