UA / RU
Підтримати ZN.ua

Північний потік-2 все ще може саботувати німецько-американські відносини — The Economist

Російський трубопровід – єдина точка тертя у дружніх відносинах двох країн.

Олафу Шольцу та Джо Байдену, здається, судилося мати такі самі сердечні стосунки, як були в Ангели Меркель та Барака Обами. Новий канцлер Німеччини та американський президент є атлантистами у лівоцентристському політичному спектрі своїх політичних кіл, відданими боротьбі зі зміною клімату. Шольц назвав Америку «найближчим та найважливішим партнером Європи». Як міністр фінансів він добре ладнав з адміністрацією Байдена, повідомляє The Economist.

Навіть у цьому випадку одна геополітична головоломка кидає велику тінь на стосунки. Американський Конгрес категорично виступає проти запуску «Північного потоку-2», нещодавно побудованого 1230-кілометрового підводного трубопроводу для прокачування газу з Росії до Німеччини. Байден також виступає проти цього, але у травні відмовився від санкцій, щоб уникнути сварки із близьким союзником. Якщо сенатори-республіканці досягнуть свого, він, можливо, буде змушений їх нав'язати.

На чолі з Тедом Крузом, сенатором від Техасу, республіканці в сенаті наполягають на введенні нових санкцій через поправку до щорічного Закону про повноваження на національну оборону (ndaa). 1 грудня Сенат мав проголосувати за 21 поправкою до НДАА, включаючи поправку щодо санкцій «Північного потоку-2». Але голосування було затримано, оскільки республіканці намагалися зробити ще кілька поправок. Круз та його союзники також блокують призначення кількох десятків зовнішньополітичних чиновників, включаючи американських послів у Німеччині, Ізраїлі та Єгипті, щоб посилити тиск на Байдена.

Багато американських законодавців виступили проти «Північного потоку-2» з того часу, як «Газпром», контрольований державою газовий гігант Росії, у 2015 році об'єднав зусилля з п'ятьма європейськими енергетичними компаніями, щоб побудувати його поряд з трубопроводом, що існує на дні Балтійського моря за 5 млрд. євро (11 млрд. доларів). Вони стурбовані тим, що новий трубопровід, який подвоює можливості Росії щодо експорту газу до Німеччини, збільшить залежність Європи від російських енергоносіїв. Вони побоюються, що це позбавить Україну (і Польщу) транзитних зборів у розмірі близько 2 мільярдів доларів на рік із існуючих трубопроводів, що проходять через їхню територію, і полегшить Росії скорочення постачання зимового газу на схід України. І вони стверджують, що інфраструктура, що існує, вже забезпечує достатню потужність для задоволення енергетичних потреб Європи. Американська протидія «Північного потоку-2» ще більше підігрівається нарощуванням військової сили Росії на кордоні з Україною.

Німці стверджують, що трубопровід не становить загрози для України доти, доки виконується так звана «спільна заява». Цю угоду, яку Ангела Меркель, канцлер, що йде, і Байден уклали в липні, в якій Німеччина пообіцяла вжити заходів, включаючи введення санкцій ЄС, якщо Росія використовуватиме енергію як зброю проти України. У заяві також йдеться, що Росія повинна дотримуватися своєї угоди про транзит газу з Україною та продовжити її після 2024 року на строк до десяти років. Німеччина призначила спеціального посланця для допомоги у перегляді транзитної угоди.

Проте трубопровід стикається з новими проблемами. Окрім зростання тиску з боку Конгресу, в середині листопада регулюючий орган Німеччини призупинив процес сертифікації трубопроводу. У ньому йдеться про те, що для отримання операційної ліцензії консорціуму «Північного потоку-2» необхідно спочатку створити дочірню компанію в Німеччині відповідно до законодавства про компанії Німеччини, що призведе до відстрочки.

Читайте також: США продовжать накладати санкції на "Північний потік 2" 一 Прайс

У широкій коаліційній угоді Німеччини прямо не згадується «Північного потоку-2». У ньому йдеться лише про те, що європейський енергетичний закон «застосовується до енергетичних проектів у Німеччині». Анналена Баєрбок, співголова Партії зелених, яка незабаром стане міністром закордонних справ, є затятим критиком трубопроводу. Минулого місяця вона звинуватила Росію у спробі шантажувати уряд Німеччини, щоб він дозволив «Північному потоку-2» розпочати перекачування газу, утримуючи ціни на газ на високому рівні. Але зрештою, ймовірно, саме Шольц визначить позицію свого уряду щодо трубопроводу. Лідери його Соціал-демократичної партії підтримують будівництво трубопроводу, який, за їхніми словами, зміцнює енергетичну безпеку Європи. Складається враження, що справи щодо запуску трубопроводу рухатимуться вперед, але до повернення до гармонії епохи Меркель-Обами ще далеко.

Раніше повідомлялося про те, що голова фракції Європейської народної партії в Європарламенті Манфред Вебер заявив, що напад Росії на Україну покладе край реалізації проекту газопроводу "Північний потік 2".