UA / RU
Підтримати ZN.ua

Південній Кореї вдається стримувати поширення пандемії covid-19 - The Economist

Південній Кореї не довелося вводити жорсткі заходи по ізоляції населення завдяки своєчасній реакції уряду на спалах коронавірусу.

Група молодих людей сидить за столом у барі і щось жваво обговорює. Чоловік і жінка сидять у вітрині кав'ярні і діляться шматочками великого кремового торта. Жменька людей в масках і офісному одязі виходить з провулка і прощається, перш ніж піти по сходах на станцію метро. У звичайний час такі сцени навряд чи заслуговують згадки. Але коли третина населення світу живе в умовах ізоляції, відносна нормальність Сеула здається нереальною.

Те, що життя в Південній Кореї не було повністю зупинено, головним чином через вчасно затверджені заходи у відповідь на пандемію covid-19. Державний орган по боротьбі з хворобами схвалив перший набір тестів на вірус ще на початку лютого, менш ніж через тиждень після подачі заявки на отримання даних тестів. Коли через пару тижнів, число випадків захворювання почало зростати, в Кореї вже була можливість тестувати тисячі людей на день і отримувати результати протягом декількох годин з мережі лабораторій по всій країні, повідомляє The Economist.

Такі дії корейської влади принесли неоціненну користь, особливо, коли в місті Тегу виникла величезна кількість випадків зараження, зосереджених навколо месіанського культу. Члени церкви Синчхонджи годинами молилися, зібравшись разом під час своїх служб, забезпечуючи ідеальне середовище для розповсюдження нового коронавірусу. З 9 661 підтверджених випадків захворювання в країні більше половини пов'язані з цим культом. Його засновник стверджує, що він походить від корейських королів і має здатність передбачити апокаліпсис. На щастя для корейських чиновників, його прихід також вів ретельні записи. Працюючи над списком членів, наданими культом, вірусним детективам вдалося відстежити більше 200-от тисяч його членів, включаючи 10 тисяч в самому місті Тегу. Ті, у кого були виявлені симптоми вірусу, були протестовані, і в разі позитивного результату, доставлені в лікарню або поміщені в карантинні установи.

Крім опитування пацієнтів, чиновники використовували дані про місцезнаходження з мобільних телефонів, записи транзакцій по кредитних картах і записи з камер відеоспостереження, щоб відстежувати і перевіряти людей, які могли перетинатися з зараженою людиною. У багатьох місцях вони публікували докладні карти переміщень пацієнтів. А також, допомагали людям у пошуку та проходження тестування, якщо ті вважали, що могли контактувати з ким-небудь із заражених. В цілому, менш ніж за два місяці в країні було перевірено майже 400 тисяч осіб, що є одним з найвищих показників у світі. Паралельно, південнокорейцям рекомендувалося часто мити руки, уникати непотрібних прогулянок, триматися подалі від інших людей, а також носити маски в громадському транспорті і в інших закритих приміщеннях.

У сукупності ці заходи значно уповільнили поширення вірусу, так що Південніх Кореї не довелося вдаватися до більш жорстких заходів, які Америці і Європі довелося застосувати в останні кілька тижнів. Протягом останніх трьох тижнів у Південній Кореї щодня реєструвалося близько 100 нових випадків захворювання, з рідкісними сплесками і 158 смертельними наслідками. В той час, Іспанія та Італія, країни, які постраждали пізніше, ніж Південна Корея, мають приблизно у десять разів більше випадків зараження і приблизно 7 та 11 тисяч смертельних випадків відповідно.

В результаті система охорони здоров'я Південної Кореї справляється. Хоча лікарні в Тегу були перевантажені в розпал спалаху в кінці лютого, це було швидко вирішено шляхом лікування пацієнтів з легкими симптомами "на дому", а не в лікарнях, що послабило навантаження на медустанови.

Основна причина, по якій Південна Корея так швидко відреагувала на первісні спалахи, полягає в її недавньому невдалому досвіду роботи з MERS, іншим коронавірусом, який вбив 38 людей в країні в 2015 році. "MERS сильно вдарив по нас, бо ми не змогли вчасно надати діагностичні набори", - говорить Хонг Кі-Хо, директор по лабораторній медицині в Сеульському медичному центрі і член південнокорейської робочої групи з Covid-19. Завдяки тому досвідові, Південна Корея збільшила діагностичний потенціал, найняла більше епідеміологічних дослідників і змінила закон, який поліпшив обмін інформацією між різними гілками влади і системою охорони здоров'я, а також дав можливість забезпечити прискорене затвердження тестових наборів під час спалаху.

Широко впроваджене тестування, ймовірно, допоможе країні впоратися зі спалахом хвороби протягом наступних декількох тижнів, навіть якщо, нові кластери вірусу продовжуватимуть з'являтися по всій країні. Але уряд явно стурбований тим, що цього буде недостатньо. За останні кілька днів були прийняті більш жорсткі заходи щодо стримування, включаючи обов'язкові тести для прибуваючих з Європи та Америки. З 1 квітня всі мандрівники, які прибувають з-за кордону, будуть зобов'язані проходити два тижні карантину вдома або в державній установі. Тільки дипломати і офіційні особи будуть звільнені від цього. Порушення карантину тягне за собою штраф в 10 мільйонів вон (8 170 доларів) і до року в'язниці для корейців. Іноземці ризикують депортацією. Прем'єр-міністр Чунг Сай-кюн дав зрозуміти, що сенс заходів полягає в тому, щоб на час карантину закрити країну: він сказав, що політика націлена на ефективне блокування всіх небажаних прибуттів у країну".

В короткостроковій перспективі цей крок, ймовірно, допоможе зберегти низькі показники. Але в кінцевому підсумку Південній Кореї, як і всім іншим країнам, доведеться задуматися про те, коли і як швидко послабити нинішній контроль. При всій відносній свободі, якою південнокорейські громадяни в даний час користуються порівняно з європейцями і американцями, життя навряд чи повертається до нормального ритму. Школи, музеї і спортивні зали - місця, де велика кількість людей може зібратися в замкнутому просторі - залишаються закритими. Церкви перейшли в онлайн режим. Оскільки людям пропонується уникати прогулянок, кінотеатри почали закриватися через відсутність клієнтів, як і багато барів і ресторанів. Якщо збільшиться кількість випадків, країні, можливо, доведеться посилити правила соціального дистанціювання. Доктор Хонг вважає, що на даний момент, найкращим методом запобігання пандемії залишається продовження активного відстеження випадків інфікування. "Поки не з'явиться вакцини, ми повинні зберігати пильність", додав він

Тим часом, розвідувальні служби США намагаються скласти повну картину поширення коронавірус в світі і натрапляти на труднощі при зборі інформації про епідемію в Ірані, Китаї, Росії та Північній Кореї. Вважають, що в цих країнах приховують справжні масштаби поширення епідемії. Спеціальні органи США вважають ці країни "складними цілями" через посилений контроль держави над інформацією та складності збору інформації в замкнутому середовищі місцевого керівництва навіть у мирний час.

Зростаюча коронавирусна криза загрожує непропорційно вдарити по країнам, причому не тільки як криза охорони здоров'я в короткостроковій перспективі, але і як руйнівна соціально-економічна криза в майбутні місяці і роки, розповіли у понеділок в Програмі розвитку ООН.