Це була промова, якої прем'єр-міністр Італії Маттео Ренці завжди боявся. Сьогодні вранці в Палацо Кіджі він публічно визнав свою поразку на референдумі щодо конституційної реформи і оголосив, що йде у відставку.
"Я програв і скажу про це гучно, навіть попри те, що в мене клубок в горлі. Я не зміг привести вас до перемоги, але я зробив все, що міг", - цитує слова Ренці Financial Times, додаючи, що для колишнього мера Флоренції, який очолив уряд у лютому 2014 року з намірами змінити Італію, результати нинішнього референдуму стали нищівними.
І справа не лише в самій поразці, яку соціологічні дослідження віщували, а в її масштабах. Ренці програв з розривом в 20%. Прихильники конституційних змін перемогли лише в трьох регіонах Італії: Емілія-Романья, Тоскана і Альто-Адідже. Більшість же італійців проголосували проти конституційних змін, а в південних регіонах відрив прихильників відповіді "ні" сягнув 40%.
"Неймовірно тяжка поразка відкриває нову фазу для італійської політики, якій буде характерна невизначеність і велика кількість потенційних пасток для третьої найбільшої економіки в єврозоні. Вона почнеться в понеділок після обіду, коли Ренці підніметься на Квіринал в центрі Риму, щоб подати прохання про відставку президенту Італії Серджіо Маттарелла, який займе центральну роль, вирішуючи, що буде далі. Але після цього всі ставки буде зроблено", - йдеться в статті.
Гучна поразка Ренці на референдумі, швидше за все, виключить можливість того, що Маттарелла запропонує йому знову сформувати уряд. Впродовж кампанії італійський прем'єр часто повторював, що він не буде чіплятися за місце і плисти за течією. Схоже тепер у нього не буде навіть такої можливості.
Вірогідно, що президент Маттарелла спробує вмовити когось з чиновників очолити уряд, щоб заспокоїти ринки якомога швидше. Такий вибір може впасти на міністра фінансів П'єра Карло Падоана чи голову Сенату П'єтро Грассо. Однак, такому рішенню президента будуть сильно опиратися лідери популістських партій, таких як "Рух п'яти зірок" і "Північна ліга", які найбільш агресивно агітували голосувати проти реформ, які пропонував Ренці. Тепер вони будуть вимагати оголосити дострокові вибори негайно.
"Часи змінилися, суверенітет належить народу. Італійці повинні піти на вибори якомога швидше", - сказав актор-комік і засновник партії "Рух п'яти зірок" Беппе Грілло.
Останні вибори в Італії відбулися в 2013 році, а наступні повинні були б пройти в 2018-му. Тож на перший погляд голосування на рік раніше не повинні стати чимось катастрофічним. Однак Маттарелла дуже скептично ставиться до такого виходу, тому що італійське законодавство має два окремих і суперечливих закони про вибори до нижньої і верхньої палати парламенту. І переглянути їх потрібно до оголошення виборів.
Існувало припущення, що Ренці може домовитися про угоду з лідером партії "Вперед, Італія" Сільвіо Берлусконі, щоб зібрати потрібні голоси для зміни виборчого закону стосовно депутатів нижньої палати парламенту, щоб наблизити його до того, який стосується верхньої палати. Однак, через масштабну поразку на референдумі тепер під питанням, чи його власна "Демократична партія" захоче, щоб він був її лідером. І навіть якщо так, то чи захоче Ренці брати активну роль у будь-яких переговорах.
Нагадаємо, в неділю, 4 грудня, в Італії відбувся референдум щодо внесення змін до Конституції.
Згідно з даними екзит-полів, від 54 до 58% виборців проголосували "проти" конституційної реформи, тоді як "за" висловилися від 42% до 46%. Явка на референдумі перевищила 68%.
Урядовий проект реформи передбачав зміну порядку формування, суттєве скорочення чисельності, фінансування і повноважень Сенату. Це, на думку авторів законопроекту, повинно було б зробити уряд країни більш стабільним і полегшило б прийняття законів. Крім того, йшлося і про скорочення повноважень органів місцевого самоврядування, а також - про ліквідацію такої адміністративної одиниці як провінція.