UA / RU
Підтримати ZN.ua

Після Путіна може прийти режим набагато небезпечніший - Bloomberg

Путін заохочує небезпечний різновид націоналізму, який, можливо, не зможе контролювати.

Якщо російського президента Володимира Путіна не скине еліта, то це зробить революція, пише BloombergView.

Російський президент Володимир Путін може не надто переймається економічними наслідками його протистояння з Заходом, але весь інший світ повинен бути на чеку: російський лідер веде свою країну по шляху, який може привезти її до набагато гіршого режиму, ніж путінський.

Західні санкції, падіння цін на нафту різко погіршили прогноз для російської економіки, яка вже вступила в період боротьби з моменту введення російських військ в Україну. Рубль різко падає, уряд РФ витрачає мільярди доларів, щоб підтримати банки, і найбільш важливі проекти. На цьому тижні стало відомо, що економіку Росії в першому кварталі наступного року очікує повномасштабний спад.

У короткостроковій перспективі у Путіна достатньо інструментів, щоб пережити це "нездужання". Його військові дії з супутньою пропагандою підвищили його рейтинги схвалення до нових максимумів. Навіть санкції в деякій мірі грають йому на руку, дозволяючи звинуватити в "економічних стражданнях" Захід, а не російського лідера в безгосподарності. Одним помахом руки Путін переписав суспільний договір в Росії, який передбачав посилений контроль влади в обмін на процвітання росіян. Тепер одним із доданків цього договору (процвітання - ред.) стала націоналістична гордість.

Але, як стверджує автор публікації, у довгостроковій перспективі позиція Путіна стане хиткою. Його здатність заспокоїти військових, державних службовців і пенсіонерів, а також розподіляти мільярдні контракти між соратниками, значною мірою залежить від доходів від продажу нафти і газу, які складають близько половини федерального бюджету.

Якщо запозичення буде й далі складно отримати, Путін зіткнеться з важким політичним завданням - необхідністю скорочення витрат або підвищення податків, щоб звести кінці з кінцями.

Повернення Путіна до політики "холодної війни" тільки зменшити шанси на відхід країни від її залежності від нафти. Сучасні, добре освічені люди, як правило, не хочуть жити в країні-ізгої, де вони не можуть говорити вільно або вибирати своїх лідерів, і де крадуть корумповані чиновники.

"Тим часом Путін заохочує небезпечний різновид націоналізму, яку, можливо, не зможе контролювати", - пише видання, згадуючи Ігоря Стрєлкова, "який вважає себе великим борцем у великій війні проти морально корумпованого Заходу".

Чим довше буде тривати економічний спад в Росії, тим більше ймовірність того, що опозиція Путіна перетворитися в щось більш небезпечне. "Якщо комусь із еліти не вдасться повалити Путіна і провести вільні і справедливі вибори, то зміна режиму відбудеться через революцію", - резюмує автор.

Раніше Gazeta Wyborcza писала, що Путін відчуває подих революції. А газета Die Welt писала, що Путін закладає фундамент для російського Майдану, оскільки не виконує своєї обіцянки середнього класу. Путін обіцяв процвітання за західним зразком, взамін на те, що середній клас залишиться поза політикою. Президент РФ більше не може виконувати свою частину договору, що заклало основу для російського Майдану, реформістського руху, як в Україні, вважає видання.